Mozambik: podpisane porozumienie krokiem w dobrą stronę

To podpisane porozumienie ma ogromne znaczenie i z punktu widzenia reformy instytucji państwowych idzie w dobrym kierunku. Opinię tę, na temat paktu podpisanego przez dwie rywalizujące ze sobą strony w Mozambiku, wyraził negocjator ze strony Unii Europejskiej oraz Wspólnoty św. Idziego ks. Angelo Romano.

Włoski duchowny przypomniał historię wojny domowej w tym kraju, gdzie w wyniku starć dwóch zwalczających się ugrupowań: Frontu Wyzwolenia Mozambiku, tzw. Frelino oraz Narodowego Ruchu Oporu Mozambiku tzw. Renamo do 1992 roku śmierć poniosło co najmniej milion ludzi. Podpisany wtedy układ pokojowy tak naprawdę nigdy w całości nie wszedł w życie, co niosło ze sobą dalsze napięcia i pojedyncze walki zbrojne. Zdaniem ks. Romano podpisany obecnie układ ma zatem wielkie znaczenie. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego opowiedział o planowanej na początek września wizycie Papieża Franciszka w tym kraju oraz jej wpływie na podpisanie ugody.

“Jestem przekonany, że oczekiwanie na wizytę papieża Franciszka pomogło obu stronom w podjęciu decyzji o podpisaniu paktu jeszcze przed jego przyjazdem – zaznaczył ks. Romano. – Uderzył mnie mały szczegół w telewizji, która pokazywała tę ceremonię. Miało to miejsce w Gorongosa, w części Mozambiku kontrolowanej przez oddziały Renamo, obszar zalesiony, w którym ustawiono duże podium. Na ekranie, już od dobrych paru dni, telewizja państwowa, niezależnie od emitowanego programu, w lewym górnym rogu wyświetla zdjęcie Papieża. Tak więc, w czasie składania podpisów, oprócz prezydenta kraju oraz przywódcy Renamo obecny był także papież, który się uśmiechał. Ten obraz bardzo mnie uderzył, wydawał się prawdziwy i nawet jeżeli papież nie był tam obecny fizycznie, to odnosiło się wrażenie, że tam był. Wizyta Papieża ma więc w jakimś sensie pozytywny wkład w tworzenie dobrego klimatu w tym kraju, czemu pomógł na pewno ten ostatni krok w stronę pokoju.”

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7