Syria: obecność franciszkanów znakiem nadziei

Staramy się wspierać ludzi, aby przeżywali ten trudny czas w poczuciu misji, jaką mają do spełnienia i świadectwa, które dają Panu. Wspieramy też tych, którym nie starcza na życie do końca miesiąca. Jesteśmy znakiem nadziei.

Tak o obecności franciszkanów w Syrii mówi proboszcz jednej z parafii katolickich w Damaszku.

O. Bahjat Elia Karakach przyznał, że sytuacja w stolicy tego kraju ustabilizowała się. Ludzie już nie obawiają się ataków terrorystycznych. Problemem natomiast jest bardzo trudna sytuacja ekonomiczna i postępująca recesja. Wielu ludzi wyjeżdża, aby gdzie indziej szukać lepszego życia. Odnosząc się do obecności chrześcijan w Syrii, podkreślił ich wielką rolę, jaką odgrywają dzięki zaangażowaniu w dzieła miłosierdzia i dialog.

Mówi o. Bahjat:

“Chrześcijanie są bardzo mocno obecni i aktywni w społeczeństwie przede wszystkim poprzez dzieła miłosierdzia i dialog. Powiedziałbym, że jest to bardzo jakościowa obecność. Nawet jeżeli jesteśmy mniejszością, to jednak jesteśmy bardzo widoczni – podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego o. Bahjat. - Dzięki wierze wszystko można zobaczyć w inny sposób. Także trudne sytuacje można przeżywać w duchu świadectwa i misji. I to jest sens naszej obecności. Nie należy patrzeć na cierpienie tylko z ziemskiego punktu widzenia, ale trzeba odnaleźć w nim sens uczestniczenia w krzyżu Chrystusa. Dlatego też jesteśmy ludźmi dialogu i nie jest to dialog teoretyczny. Rzadko dochodzi do oficjalnych spotkań między chrześcijanami a muzułmanami. To robi się na zachodzie. My żyjemy razem na co dzień. Stoimy przed tymi samymi wyzwaniami i trudnościami. Także nasze relacje przyjaźni i w pracy budowane są na dialogu. Bez niego nie da się żyć. Tutaj chrześcijanin jest znany ze swej otwartości na drugiego, a w ten sposób daje także świadectwo miłości do Chrystusa.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12