Naszym obowiązkiem jest potwierdzenie, że istnieją choroby nieuleczalne, ale nie istnieją choroby, których się nie leczy. Leczyć bowiem nie oznacza tylko pomóc w powrocie do zdrowia, ale także towarzyszyć i opiekować się.
Tymi słowami kard. Pietro Parolin zwrócił się do uczestników spotkania podsumowującego działalność Szpitala Pediatrycznego Stolicy Apostolskiej Babino Gesù za rok 2018.
Kard. Pietro Parolin odwołując się do wymuszonej śmierci Vincenta Lamberta, a wcześniej Alfiego Evansa i Charliego Garda przypomniał słowa Franciszka, że jedynym panem życia, od jego początku aż do naturalnej śmierci, jest Bóg, a naszym obowiązkiem jest zawsze go bronić. Odnosząc się do przedstawionego raportu watykański hierarcha zaznaczył, że wartość osiągniętych sukcesów mierzy się zdolnością do polepszenia jakości leczenia i opieki. Dlatego dzieci i młodzież oraz ich rodziny są i muszą pozostać w sercu każdej działalności, procesu i podejmowanej inicjatywy.
W raporcie, który przedstawiono w obecności watykańskiego Sekretarza Stanu wskazano, że w roku 2018 w szpitalu Bambino Gesù wykonano prawie 2 mln usług ambulatoryjnych, a na oddziały przyjęto 29 tys. pacjentów. Zaznaczono także, że jest to jedyny szpital w Europie, który jest zdolny, aby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby transplantologii. W minionym roku przeprowadzono 324 przeszczepy. Zwrócono także uwagę na działalność naukową szpitala, która zaowocowała, między innymi, prawie 680 publikacjami naukowymi.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.