Sąd apelacyjny obalił wyrok nakazujący dokonanie aborcji wbrew woli matki

Londyński sąd apelacyjny obalił wczoraj wyrok sądu pierwszej instancji, który nakazał wykonanie aborcji wbrew woli matki.

Przypomnijmy: brytyjska służba zdrowia złożyła w sądzie wniosek o wydanie nakazu dokonania aborcji w 22. tygodniu ciąży u niepełnosprawnej kobiety, której rozwój emocjonalny jest porównywalny z rozwojem 6-9-letniego dziecka. Sama matka nie chciała aborcji. Nie chciała jej też babcia dziecka, która jest byłą położną, katoliczką nigeryjskiego pochodzenia, i zadeklarowała, że wychowa swego wnuczka bądź wnuczkę.

Mimo to sąd w jednoosobowym składzie (sędzia Nathalie Lieven) 21 czerwca nakazał dokonanie aborcji. Wyrok był szeroko krytykowany, także na naszej stronie internetowej. Wczoraj jednak sąd apelacyjny - na wniosek babci dziecka - obalił go, zastrzegając, że uzasadnienie tej decyzji zostanie wydane w terminie późniejszym.

W prasie pojawiły się dodatkowe okoliczności całej sprawy. Nigeryjska obrończyni życia Obianuju “Uju” Ekeocha stwierdziła, że sędzia Lieven już wcześniej znana była z silnie proaborcyjnych poglądów i działań. W 2005 r. występowała w sądzie jako pełnomocniczka proaborcyjnej organizacji Family Planning Association i dowodziła przed sądem, że - cytat za lewicowym "Guardianem" - "rodzice niekoniecznie są już najlepszymi ludźmi do radzenia dzieciom w sprawach antykoncepcji, chorób przenoszonych drogą płciową i aborcji i nie mają prawa wiedzieć, czy ich dzieci w wieku poniżej 16 lat zgłaszają się do lekarza". W 2011 r. występowała w sądzie w imieniu innej proaborcyjnej organizacji BPAS w celu doprowadzenia do ułatwień w dokonaniu aborcji chemicznej. Z kolei w latach 2015-2018 działała na rzecz obalenia prawa chroniącego życie dzieci nienarodzonych w Irlandii Północnej.

Sprawa wywołała falę krytyki, nie tylko w Wielkiej Brytanii. "New York Post" napisał, że "obalona decyzja należała do najbardziej odrażających moralnie, jakie kiedykolwiek wydał sąd na Zachodzie, na równi z tą, którą wydał Sąd Najwyższy USA (sędzia Oliver Wendell Holmes) w 1927 r. w sprawie Buck vs. Bell, utrzymując w mocy decyzję o przymusowej sterylizacji niepełnosprawnej intelektualnie kobiety, bo "trzy pokolenia imbecyli wystarczą".

Kluczowa jest jednak krótka uwaga, zawarta w oświadczeniu biskupa katolickiej diecezji westminsterskiej Johna Sherringtona: - Każda aborcja jest tragedią.

«« | « | 1 | » | »»
 • 12
  25.06.2019 22:07
  Czyżby to było niepokalane poczęcie. Ktoś przecież dobrał się do osoby upośledzonej i zrobił jej to dziecko. Zawinił ktoś, kto jest opiekunem prawnym, a konsekwencje miało ponieść to maleństwo. Jak na razie szczęśliwie darowano mu życie, ale sytuacja jest chora, jeśli osoby upośledzone mogą prowadzić życie seksualne, albo są do tego zmuszane. No, ale w dobie rewolucji nic nie powinno dziwić
 • czloax
  26.06.2019 20:27
  Duch dra Mengele żyje. Dzięki Bogu siły dobra zwyciężą tą smętną pustkę.
 • 12
  26.06.2019 22:03
  No proszę, uderz w stół ... itd itp i Adaś się obrusza, grzmi ex cathedra, ale o co dalibóg, zapewne sam nie wie. Tłumaczę ci jak krowie na rowie. Obcowanie płciowe z osobami upośledzonymi, chorymi psychicznie jest, albo powinno być przestępstwem. O ile się orientuję KK nie godzi się na błogosławienie takich związków, bowiem przyszli małżonkowie muszą być w pełni władz umysłowych, aby dobrowolnie,świadomie, z odpowiedzialnością za siebie wzajemnie i przyszłe potomstwo w duchu miłości chrześcijańskiej, wierności i takie tam. W opisywanym przypadku zapewne doszło do przestępstwa, a konsekwencje miała ponieść ofiara. Tyle. A przyszła mama nie zdaje sobie sprawy, co to jest mieć dziecko, bo sama ma umysł dziecka. Taka jest prawda Adasiu
 • MAGDAS
  27.06.2019 13:54
  Bogu dzięki!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9