Wicepremier Gliński podpisał list intencyjny z Papieską Radą Kultury

List intencyjny o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą Kultury podpisali w piątek w Rzymie wicepremier Piotr Gliński i przewodniczący Rady kardynał Gianfranco Ravasi.

Jak zaznaczył, dokument jest wyrazem wspólnego przekonania o znaczeniu kultury i faktu, że ma ona fundamenty chrześcijańskie. Położył nacisk na konieczność podkreślania chrześcijańskich korzeni Europy i zaznaczył zarazem: "My nie zamykamy się na zmiany, myślimy o tym, że świat współczesny jest pełen wyzwań i trzeba być na nie otwartym".

"Jesteśmy w tym sensie nowocześni, ale nie wyobrażamy sobie wspólnoty europejskiej i naszych wspólnot, także wspólnoty kościelnej, wspólnoty narodowej polskiej bez odwołania do aksjologii chrześcijańskiej" - oświadczył. "Nie zamykamy się tylko w przeszłości, która jest wspaniała i piękna - dodał Gliński - ale jesteśmy też otwarci na przemysły kreatywne, współczesny film i literaturę".

Minister kultury zauważył ponadto, że 95 proc. polskiego dziedzictwa ma charakter sakralny. Oświadczył, że obie strony podpisujące dokument otwarte są na "przemiany kultury współczesnej" i wyraził nadzieję, że dzięki temu listowi łatwiejsza będzie współpraca z Muzeami Watykańskimi przy organizacji wspólnych wystaw.

Po uroczystości do sprawy tej nawiązał kardynał Ravasi, który zadeklarował gotowość udostępnienia stronie polskiej na taki właśnie cel budynku Palazzo della Cancelleria w Rzymie, należącego do Watykanu.

List, jak się zauważa, został podpisany w roku obchodów stulecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską.

W trakcie jednodniowej wizyty w Rzymie wicepremier Gliński będzie też przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Odwiedzi następnie Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), gdzie zobaczy oryginały dokumentów studenckich Karola Wojtyły.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11