Jeszcze dziś, w połowie 2019 roku, koniec głodu na świecie jest możliwy. Jeśli jest możliwy, jest również obowiązkiem!
Jeszcze dziś, na początku 2004 roku, pokój jest możliwy. A jeśli jest możliwy, pokój jest również obowiązkiem! Te słowa Jana Pawła II z orędzia na Światowy Dzień Pokoju trafiły nawet do dzieł muzycznych. Chciałabym je dziś sparafrazować. Trzeba powiedzieć: jeszcze dziś, w połowie 2019 roku, koniec głodu na świecie jest możliwy. Jeśli jest możliwy, jest również obowiązkiem!
Jest możliwy? Czy rzeczywiście? W naszym świecie funkcjonuje wiele stereotypów, które ułatwiają nam sytuację: pozwalają usprawiedliwić bezradne rozłożenie rąk i niepodejmowanie żadnych działań. Są wygodne. Są powszechne. Są fałszywe. Ale tego można już nie zauważać...
Tematem głodu zajmuje się Tomasz Trzciński. Człowiek, który nie chce opuścić rąk. Człowiek, który postanowił tłumaczyć i przekonywać, z nadzieją że w końcu liczba ludzi chcących coś zrobić przekroczy masę krytyczną i zmusi świat do reakcji. Jednym z działań była publikacja książki “Zapomniany świat”, poświęconej problemowi głodu na świecie, jego przyczynom i możliwym rozwiązaniom. Co ważne: nie chodzi tylko o poziom polityczny, ale także o to, co może zrobić każdy z nas.
Moje pierwsze Orędzie na Światowy Dzień Pokoju, na początku stycznia 1979 roku, było osnute na motto: «Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju» - napisał Jan Paweł II 25 lat później, w roku 2004. Tomasz Trzciński idzie jego śladem. Wie, że nie wystarczy przekonywać dorosłych. Trzeba o problemie głodu mówić także dzieciom. Tak, jak uczymy ich wrażliwości na inne rodzaje zła, tak trzeba, byśmy kształtowali ich wrażliwość także w tym obszarze. Książka zawiera zatem propozycje zajęć dotyczących głodu dla dzieci i młodzieży: od przedszkolaków po licealistów. Myślę, że warto z tych propozycji skorzystać, może nieco modyfikując, także na katechezie.
“Zapomniany świat” Tomasza Trzcińskiego nie jest lekturą łatwą. W końcu nasze nawrócenie nigdy nie jest łatwe. Ale bez tego pierwszego kroku: zetknięcia z prawdą się nie dokona. Co wtedy odpowiemy na pytanie: Gdy byłem głodny, czy dałeś mi jeść?
Od każdego sprzedanego egzemplarza 3 zł. przekazywane jest na projekty żywnościowe prowadzone przez Polską Akcję Humanitarną. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.zapomnianyswiat.pl
Tomasz Trzciński: “Zapomniany świat”. Wydawnictwo Leaderheart Publishing Tomasz Trzciński
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.