Czy rozmowy o wierze zastrzeżone są dla akademickich sal i wielkich myślicieli, czy "nadają się" także do codziennych spotkań?
Rozmowy teologiczne kojarzą się nam przede wszystkim ze średniowiecznymi dysputami uniwersyteckimi, lub sporami biskupów na kolejnych soborach. Czy jednak współczesnego człowieka interesują jeszcze rozmowy o wierze, czy stawia pytania, jest gotów bronić swojego stanowiska? Czy raczej sprowadził wiarę do poziomu religijnych rytuałów, wiedząc, że wierzy, choć na dobrą sprawę nie do końca zdając sobie sprawę w co? A rozmowy, czy zastrzeżone są dla akademickich sal i wielkich myślicieli, czy "nadają się" także do codziennych spotkań?
Dwoje teologów postanowiło spotkać się przy jednym stole i porozmawiać. Bez wielkich słów, mądrych terminów, jak przyjaciele w rozmowie o ważnych sprawach. On jest księdzem katolickim i profesorem teologii, z którego podręczników uczą się studenci w całej Polsce. Ona jest dziennikarką i doktorem teologii fundamentalnej o niebanalnym podejściu do świata. Rozjaśniają trudne zagadnienia i "ciemne wieki" Kościoła. Odczarowują kwestię odpustów i apokryfów, przyglądają się herezjom, prywatnym objawieniom i papieskiej nieomylności. Stawiają pytania, które niejednokrotnie pojawiają się w wielu naszych głowach, a z którymi nie wiadomo dokąd się udać, by znaleźć pewne odpowiedzi. A są to pytania fundamentalne dla codzienności wiary, dla codzienności życia i budowania relacji z Tym, który jest najbardziej zainteresowany naszą historią oraz Kościołem, Jego nieodłącznym Ciałem. O spowiedź, o doświadczenie rozpaczy, o modlitwę i ascezę, o świętość, sens życia, czy prawdziwość nauczania Kościoła.
Książka ta, jest jak spotkanie z jej twórcami przy jednym stole, przy filiżance kawy, talerzu rosołu, czy szklance wody i przysłuchiwanie się ich przyjacielskiej rozmowie. Rozmowie pełnej ciepła, sympatii, a jednocześnie wciągającej jak najlepsza przygodowa powieść. I choć wielość tematów, podejmowanych zagadnień sprawia wrażenie, że bardziej odpowiednia byłaby metafora barszczu ukraińskiego, to jednak prostota języka i głębia rozmowy staje się niczym przejrzysty, a zarazem treściwy, tytułowy rosół.
Monika Białkowska, Henryk Seweryniak: "Teologia przy rosole". Wydawnictwo Święty Wojciech
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Jakie działy (fachowo zwane traktatami) wchodzą w zakres teologii fundamentalnej?
Odpowiedź: traktat o objawieniu, o wierze, chrystologia fundamentalna, eklezjologia.
Nagrody wylosowali:
Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.
Nadal proszę o kontakt mailowy na adres joanna@wiara.pl pana Marcina ze Szczecina, który wygrał książkę "Tatuaże na sercu".
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.