Beatyfikacja polskiego kapłana w Roku Kapłańskim

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki jest wpisana w zakończenie Roku Kapłańskiego i jest, w pewnym sensie, dopowiedzeniem, że dziś trzeba być wiernym Chrystusowi do końca – podkreśla abp Kazimierz Nycz. Rok Kapłański zamknie 11 czerwca papież Benedykt XVI. Polscy duchowni udadzą się do Rzymu, zaplanowano też uroczystości w diecezjach, a także zakończenie Roku Kapłańskiego przez Episkopat.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, prezbiter archidiecezji warszawskiej, zostanie wyniesiony na ołtarze w niedzielę, 6 czerwca. Uroczystości beatyfikacyjnej na pl. Piłsudskiego w Warszawie będzie przewodniczył delegat Ojca Świętego Benedykta XVI abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

– To będzie mocny, zamykający ten Rok akcent, który przybliży nam istotę kapłańskiej posługi. Zostanie nam ukazana osoba tego prostego, nawet chorowitego księdza, który w taki wyjątkowy sposób potrafił gromadzić ludzi wokół siebie – mówi abp Kazimierz Nycz. Jak podkreśla, właśnie ta umiejętność skupiania wokół siebie przeróżnych środowisk pokazuje, w czym naprawdę leży moc Chrystusowego kapłaństwa. Metropolita warszawski w wywiadzie dla miesięcznika „Msza Święta” wspomina, że dla niego osobiście bardzo ważne było w Roku Kapłańskim to wszystko, co działo się w związku z przygotowaniem beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. – Jeśli chodzi o jego kapłaństwo, na pierwszym miejscu postawiłbym – a przeżyłem to osobiście, kiedy razem koncelebrowaliśmy Mszę Świętą, co było jedynym moim bezpośrednim spotkaniem z księdzem Jerzym – przeżywanie przez niego i piękno sprawowania Eucharystii – mówi abp Nycz. Podkreśla też znaczenie prostych i ewangelicznych homilii i kazań ks. Jerzego. – Wbrew wszystkim, którzy księdzu Jerzemu zarzucali uprawianie polityki na ambonie, trzeba wyraźnie powiedzieć, że podstawą tych kazań były teksty Ewangelii, choćby te o konieczności zwyciężania zła dobrem – dodaje.

„Wierność Chrystusa, wierność kapłana” – takie hasło nosi kończący się już Rok Kapłański. Właśnie w kontekście wierności metropolita warszawski stawia postać ks. Jerzego Popiełuszki za wzór, nie tylko dla duchownych. – Potrafił być wierny Bogu, ludziom i ideałom – niezłomnie, aż do męczeńskiej śmierci. Ta jego postawa jest dziś cennym świadectwem i zobowiązuje nas do wierności podjętym zobowiązaniom, czy to małżeńskim czy kapłańskim i zakonnym, czy wreszcie wartościom. Niech ten współczesny nam męczennik będzie Patronem w trudnych zmaganiach o jakość życia – tłumaczy.

Rok Kapłański ustanowiony przez papieża Benedykta XVI zakończy się 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. Zbiegał się on ze 150. rocznicą śmierci św. Jana Vianneya, proboszcza z Ars. Zwieńczeniem Roku Kapłańskiego będzie Światowy Kongres Kapłanów, który rozpocznie się w Rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami w środę, 9 czerwca. Wezmą w nim udział także duchowni z Polski. Wyjazdy organizują poszczególne diecezje.
 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6