Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki jest wpisana w zakończenie Roku Kapłańskiego i jest, w pewnym sensie, dopowiedzeniem, że dziś trzeba być wiernym Chrystusowi do końca – podkreśla abp Kazimierz Nycz. Rok Kapłański zamknie 11 czerwca papież Benedykt XVI. Polscy duchowni udadzą się do Rzymu, zaplanowano też uroczystości w diecezjach, a także zakończenie Roku Kapłańskiego przez Episkopat.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko, prezbiter archidiecezji warszawskiej, zostanie wyniesiony na ołtarze w niedzielę, 6 czerwca. Uroczystości beatyfikacyjnej na pl. Piłsudskiego w Warszawie będzie przewodniczył delegat Ojca Świętego Benedykta XVI abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
– To będzie mocny, zamykający ten Rok akcent, który przybliży nam istotę kapłańskiej posługi. Zostanie nam ukazana osoba tego prostego, nawet chorowitego księdza, który w taki wyjątkowy sposób potrafił gromadzić ludzi wokół siebie – mówi abp Kazimierz Nycz. Jak podkreśla, właśnie ta umiejętność skupiania wokół siebie przeróżnych środowisk pokazuje, w czym naprawdę leży moc Chrystusowego kapłaństwa. Metropolita warszawski w wywiadzie dla miesięcznika „Msza Święta” wspomina, że dla niego osobiście bardzo ważne było w Roku Kapłańskim to wszystko, co działo się w związku z przygotowaniem beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. – Jeśli chodzi o jego kapłaństwo, na pierwszym miejscu postawiłbym – a przeżyłem to osobiście, kiedy razem koncelebrowaliśmy Mszę Świętą, co było jedynym moim bezpośrednim spotkaniem z księdzem Jerzym – przeżywanie przez niego i piękno sprawowania Eucharystii – mówi abp Nycz. Podkreśla też znaczenie prostych i ewangelicznych homilii i kazań ks. Jerzego. – Wbrew wszystkim, którzy księdzu Jerzemu zarzucali uprawianie polityki na ambonie, trzeba wyraźnie powiedzieć, że podstawą tych kazań były teksty Ewangelii, choćby te o konieczności zwyciężania zła dobrem – dodaje.
„Wierność Chrystusa, wierność kapłana” – takie hasło nosi kończący się już Rok Kapłański. Właśnie w kontekście wierności metropolita warszawski stawia postać ks. Jerzego Popiełuszki za wzór, nie tylko dla duchownych. – Potrafił być wierny Bogu, ludziom i ideałom – niezłomnie, aż do męczeńskiej śmierci. Ta jego postawa jest dziś cennym świadectwem i zobowiązuje nas do wierności podjętym zobowiązaniom, czy to małżeńskim czy kapłańskim i zakonnym, czy wreszcie wartościom. Niech ten współczesny nam męczennik będzie Patronem w trudnych zmaganiach o jakość życia – tłumaczy.
Rok Kapłański ustanowiony przez papieża Benedykta XVI zakończy się 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. Zbiegał się on ze 150. rocznicą śmierci św. Jana Vianneya, proboszcza z Ars. Zwieńczeniem Roku Kapłańskiego będzie Światowy Kongres Kapłanów, który rozpocznie się w Rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami w środę, 9 czerwca. Wezmą w nim udział także duchowni z Polski. Wyjazdy organizują poszczególne diecezje.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).