Beatyfikacja wydarzeniem narodowym

Ponad 80 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że wie kim był ks. Jerzy Popiełuszko, w tym jedna trzecia twierdzi, że bardzo dobrze zna postać tego kapłana – wynika z sondażu CBOS. Zbliżająca się beatyfikacja kapelana „Solidarności” odbierana jest raczej jako wydarzenie o znaczeniu narodowym niż osobistym czy rodzinnym.

Bardzo dobrą znajomość kapelana „Solidarności” deklarują przede wszystkim respondenci z największych miast i są to najczęściej osoby powyżej 45 roku życia, głównie renciści i emeryci. Najsłabsza jest znajomość ks. Popiełuszki wśród najmłodszych badanych, w wieku od 18 do 24 lat. Zaledwie 13 proc. z nich deklaruje, że bardzo dobrze zna tę postać.

Wśród uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu, znajomość postaci księdza Popiełuszki jest powszechna (91 proc.). W grupie w ogóle niepraktykujących o znajomości postaci przyszłego błogosławionego mówi trzy czwarte ankietowanych (74 proc.), w tym jedna czwarta określa tę znajomość jako bardzo dobrą.

W czasie ankiety przeprowadzonej na miesiąc przed beatyfikacją ks. Popiełuszki blisko dwie trzecie Polaków stwierdziło, że o niej słyszało, do pozostałych zaś nie dotarła informacja o warszawskiej uroczystości. Osobiste uczestnictwo w niej zadeklarowało trzech na stu ankietowanych.

Wśród pozostałych blisko trzy czwarte (72 proc.) planuje śledzić je za pośrednictwem radia lub telewizji, zaś jedna piąta (19 proc.) nie przejawia zainteresowania zbliżającymi się uroczystościami.

Niezainteresowani uroczystościami związanymi z beatyfikacją ks. Popiełuszki to przede wszystkim osoby w ogóle niepraktykujące religijnie a także pracownicy administracyjno-biurowi, kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem i osoby w wieku od 25 do 34 lat oraz ankietowani o najwyższych dochodach.

Zbliżająca się beatyfikacja kapelana „Solidarności” odbierana jest raczej jako wydarzenie o znaczeniu narodowym niż osobistym czy rodzinnym – czytamy w dokonanej przez CBOS analizie wyników. Na ogólnonarodowy wymiar beatyfikacji i jej znaczenie dla ogółu Polaków wskazuje ponad trzy czwarte respondentów (78 proc.), w tym 25 proc. sądzi, że będzie to bardzo ważne wydarzenie.

W wymiarze osobistym beatyfikacji ks. Popiełuszki relatywnie największe znaczenie nadają renciści (70 proc. z nich twierdzi, że będzie to dla nich ważne wydarzenie), osoby o prawicowych poglądach politycznych, badani w wieku 65 lat i starsi, respondenci o stosunkowo niskich dochodach, mający wykształcenie podstawowe, a także gospodynie domowe, emeryci oraz średni personel zawodowy.

Znajomość postaci ks. Popiełuszki jest w Polsce dość powszechna – wynika z badań CBOS. Zdecydowana większość badanych (78 proc.) przynajmniej raz oglądała jakiś film lub program dokumentalny o jego życiu i działalności, a ponad dwie trzecie wspominało legendarnego kapelana „Solidarności” lub rozmawiało o nim.

Znacznie mniej popularny jest prywatny kult przyszłego błogosławionego. Co trzeci dorosły Polak (32 proc.) modlił się o jego beatyfikację, a mniej więcej co ósmy odwiedził jego grób w Warszawie lub też za wstawiennictwem księdza Popiełuszki prosił o pomoc w jakiejś konkretnej sprawie.

Dla porównania warto przypomnieć, że o beatyfikację Jana Pawła II modliło się 72 proc. respondentów, a 52 proc. zanosiło do niego swoje prośby – zwraca się uwagę w analizie CBOS.

Również znaczenie przypisywane beatyfikacji ks. Popiełuszki jest wyraźnie mniejsze od tego, jakie Polacy nadają oczekiwanemu wyniesieniu na ołtarze Jana Pawła II. O ile beatyfikację papieża Polaka za ważną z punktu widzenia kraju uznaje 98 proc. badanych, a w wymiarze osobistym 89 proc., o tyle w przypadku ks. Popiełuszki odsetki te wynoszą odpowiednio: 78 i 54.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8