Kard. Bagnasco: Unia Europejska niezbędna, ale mniej inwazyjna

Unia musi się zmienić.

Biskupi wierzą niewzruszenie w Unię Europejską, wierzą w drogę jedności. Taką też drogę wskazuje Papież Franciszek dla dobra zjednoczonej Europy, która dla niego ma kluczowe znaczenie dla ludzkości – powiedział kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. Zastrzegł on jednak, że Unia musi się zmienić.

Kard. Bagnasco podkreślił, że Unia jest niezbędna. Powinna być jednak swobodniejsza i mniej inwazyjna, bardziej zrozumiała dla ludzi i skuteczniejsza. Metropolita Genui ma nadzieję, że po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Unii będzie więcej zdrowego rozsądku i pokory. Przypuszczam, że nastąpią zmiany w instytucjach europejskich, poczynając od parlamentu. Od tego trzeba zacząć, aby polityka mogła wypełniać swoje zadanie poprzez słuchanie i dialog – mówi przedstawiciel europejskich biskupów.

Jego zdaniem w nowym parlamencie politycy muszą się nauczyć ze sobą rozmawiać, rozumieć argumenty przeciwnika, dostrzegać w nich ziarna prawdy. Tylko w ten sposób będzie można dojść do syntezy, która nie będzie polegała na zacieraniu różnic czy uniformizacji, ponieważ to wywołuje negatywne reakcje poszczególnych ludów i kultur.

Kard. Bagnasco wskazuje też na potrzebę wyzbycia się lęku przed tożsamościami narodowymi. Trzeba je przyjąć w ich pięknie. W ten sposób rozbrojone też zostaną ekstremizmy. Nurty skrajne rodzą się bowiem z lęku, a przede wszystkim z obawy, że nie jest się branym pod uwagę – powiedział kard. Bagnasco w wywiadzie dla dziennika La Stampa.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6