Więcej niż ból

– Jezus może zabrać moje ramię, bo wszystko, co moje, jest też Jego – mówił Nelson Santana. O jego wstawiennictwo proszą dziś ci, którzy pragną dobrej śmierci.

Ostatnia Wigilia

Po zabiegu Nelsinho został w szpitalu. W tym czasie przystąpił do Pierwszej Komunii św. Chciał przyjmować ją codziennie, ale w szpitalu brakowało kapelanów. W sierpniu 1964 r. do Araraquary przyjechał wyświęcony niedawno ks. Gerhard Anderer. Kiedy odwiedził szpital, spotkał 9-latka z amputowaną ręką. Nelsinho przebywał w szpitalu już od 8 miesięcy. Zapytał, czy ks. Anderer mógłby mu codziennie przynosić Komunię. Kapłan zgodził się. Od tej pory zaczął regularnie odwiedzać małego pacjenta. Sakrament był wielkim pocieszeniem dla chłopca, który nieustannie cierpiał – czuł ból, a rana po amputacji cuchnęła. Kiedy Nelsinho nie mógł już wytrzymać, mocno całował krzyż, który dostał od s. Gennariny. Pewnego razu poprosił o spowiedź. – Byłem tchórzem. Krzyczałem z bólu – tłumaczył. Ksiądz pocieszył go, tłumacząc, że Jezus także krzyczał, będąc na krzyżu.

Nelsinho i ks. Anderer dużo rozmawiali. Kapłan nie mógł się nadziwić temu, jak głęboko mały chłopiec potrafił rozumieć mistykę cierpienia. – Moim kluczem do nieba jest krzyż Jezusa Chrystusa – powtarzał Nelsinho.

24 grudnia, gdy s. Gennarina zaczęła przygotowywać szopkę dla Nelsinha, ten powiedział: – Mnie już tu nie będzie. Później w rozmowie z ks. Andererem wyznał wprost: – Dziś w nocy Jezus zabierze mnie do nieba. Właśnie z Nim o tym wszystkim rozmawiałem. – Przypominało mi to rozmowę, którą Jezus odbył z apostołami podczas ostatniej wieczerzy. Zachowałem to w sercu i podziękowałem Nelsonowi.

O godzinie 19, kiedy ks. Gerhard zaczynał sprawować Eucharystię w pobliskiej miejscowości Fernando Prestes, Nelsinho zmarł.

O śmierć szczęśliwą

Nelson Santana został pochowany na koszt władz na cmentarzu w Araraquarze. Jego rodziny nie było stać na zorganizowanie pogrzebu. Leczenie dużo kosztowało, w dodatku z powodu podróży z synem na różne badania ojciec Nelsinha często nie mógł pojawiać się w pracy.

Z kolei ks. Anderer niedługo po śmierci chłopca został przeniesiony do innej miejscowości. Po 5 latach przyjechał do Araquary specjalnie po to, żeby pomodlić się nad grobem małego przyjaciela. Ze zdziwieniem stwierdził, że nagrobek jest zadbany i leżą na nim świeże kwiaty. Pracownik cmentarza wyjaśnił mu, że przychodzi tam mnóstwo okolicznych mieszkańców, którzy proszą o wstawiennictwo. Ksiądz Anderer zebrał kilka świadectw wysłuchanych modlitw. Dotyczą one najczęściej dobrej śmierci, jak to przedstawione przez ks. Albino Saluhako. Kapłan z miasta Huambo w Angoli został pewnej nocy wezwany do umierającego dziecka. Mimo awarii samochodu, godziny policyjnej i zagrożenia ze strony działających w okolicy bojówkarzy dotarł na miejsce. Udzielił choremu sakramentów i towarzyszył mu przez kilka ostatnich godzin życia.

W kwietniu 2019 r. papież Franciszek podpisał dekret uznający heroizm cnót Nelsona Santany.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11