Służba u boku świętego pasterza i duchowego przywódcy świata Jana Pawła II była najwyższym, najważniejszym przywilejem, jaki mnie spotkał - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas sobotniej mszy św., odprawionej z okazji jego 80. urodzin.
Kard. Stanisław Dziwisz, urodzony 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej, był 76. biskupem krakowskim. 3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI mianował go metropolitą, a ingres do Katedry na Wawelu i objęcie urzędu przez abp. Dziwisza nastąpiło 27 sierpnia 2005 r. Wcześniej przez niemal 27 lat jako ksiądz, a potem biskup, był osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, jego doradcą, przyjacielem, powiernikiem i opiekunem.
Z inicjatywy kard. Dziwisza w Krakowie na tzw. Białych Morzach wybudowano Centrum "Nie lękajcie się!" oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II. Dzięki jego staraniom w lipcu 2016 r. Polska była gospodarzem Światowych Dni Młodzieży, które zgromadziły ponad 2 miliony młodych ludzi z ponad 180 krajów.
Podczas lat posługi kard. Dziwisz odwiedził niemal wszystkie parafie archidiecezji krakowskiej i ustanowił 30 nowych. Wyświęcił 191 księży diecezjalnych i zakonnych. W 2006 r. w Krakowie otwarto pierwsze w Polsce "Okno życia".
Po ukończeniu 75 lat - w kwietniu 2014 r. - kard. Dziwisz zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, oddał się do dyspozycji papieża. Nadal pełnił posługę ze względu na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Jego następcą został abp Marek Jędraszewski. 8 grudnia 2016 r. papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Stanisława Dziwisza z posługi metropolity krakowskiego.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.