"Nie mieliśmy wiedzy o zaproszeniu księdza do głoszenia rekolekcji, tudzież do pomocy w jakiejkolwiek parafii" - podkreśla rzecznik archidiecezji, odnosząc się do informacji medialnych na temat zaangażowania duszpasterskiego ks. Edwarda P. w jednej z parafii w Sobótce.
Jak podał portal OKO.press, kapłan - skazany niegdyś za molestowanie chłopców - zaangażowany jest w pracę duszpasterską w jednej z parafii w Sobótce. Ostatnio głosił tam rekolekcje wielkopostne.
Rzecznik wyjaśnia:
"Sprawa dotyczy faktów sprzed 17 lat. Jak wynika z dokumentów, wyrok skazujący kapłana na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata uległ zatarciu w 2007 r., a zatem kiedy rządy w diecezji objął abp Józef Kupny (w 2013 r.), ksiądz przedstawiał zaświadczenie o niekaralności.
Od momentu skazania do dnia dzisiejszego nie było żadnych niepokojących sygnałów dotyczących postępowania duchownego. Pomimo to, kiedy w 2013 r. aktualnie urzędujący metropolita wrocławski powołał komisję do zbadania wszystkich przypadków duchownych skazanych w przeszłości za czyny pedofilskie, pierwszym efektem jej prac było odwołanie księdza z urzędu proboszcza. Nigdy nie został mu powierzony żaden urząd w Kościele, a aktualnie przebywa w miejscu ustalonym z metropolitą wrocławskim, poza naszą archidiecezją. Nie jest to żadna parafia, placówka duszpasterska ani dom księży emerytów. Ksiądz arcybiskup Józef Kupny nigdy nie kierował go do żadnej pracy duszpasterskiej.
Nie mieliśmy wiedzy o zaproszeniu księdza do głoszenia rekolekcji, tudzież do pomocy w jakiejkolwiek parafii. Sprawa ta zostanie wyjaśniona przez wrocławską kurię.
Mogę z całą stanowczością stwierdzić, że w archidiecezji wrocławskiej obowiązuje zasada »zero tolerancji dla pedofilii«. Ksiądz arcybiskup powołał pełnomocnika ds. ochrony dzieci i nieletnich, który jest specjalnie przeszkolony zarówno od strony prawnej, jak i psychologicznej, by pomóc ofiarom przestępstw, a każda sprawa jest prowadzona, wyjaśniana i osądzana zgodnie z obowiązującymi przepisami zarówno od strony prawa cywilnego, jak i kanonicznego. Ponadto wobec osób skrzywdzonych deklarowaliśmy gotowość udzielenia wszelkiej pomocy, jaka będzie im potrzebna".
ks. Rafał Kowalski,
rzecznik archidiecezji wrocławskiej
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.