Trzeba radykalnie zerwać z destrukcyjną polityką wcześniejszych reżimów i na pierwszym miejscu postawić dobro mieszkańców naszego kraju. Episkopat DR Konga przypomina o tym nowemu prezydentowi tego afrykańskiego kraju.
Przesłanie wydane na zakończenie sesji plenarnej episkopatu nosi wymowny tytuł: „Tylko prawda nas wyzwoli”. Słowa te są nawiązaniem do wyników grudniowych wyborów, które biskupi jednoznacznie zakwestionowali. W swym przesłaniu przypominają, że Kościół rozmieścił 40 tys. obserwatorów we wszystkich lokalach wyborczych i zorganizował alternatywny mechanizm kontroli liczenia głosów. Zebrane wyniki nie zgadzały się z tymi ogłoszonymi przez rządową komisję wyborczą. Biskupi zauważają, że to zanegowanie prawdy negatywnie odbiło się na sytuacji w i tak mocno już doświadczonym kraju. Podkreślają zarazem, że Kościół będzie dalej towarzyszył Kongijczykom w budowaniu państwa prawa, w którym godność każdego człowieka musi być respektowana.
Kongijski episkopat wskazuje nowym władzom, że ludzie oczekują od nich konkretnych działań w zakresie polityki, bezpieczeństwa, praw człowieka, gospodarki i dyplomacji. Wymieniają m.in. konieczność przestrzegania konstytucji, prowadzenia przejrzystej polityki, ochrony integralności kraju i zapewnienia bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Przypominają zarazem, że władze muszą respektować fundamentalne prawa Kongijczyków, w tym wolność słowa i zgromadzeń. Wskazują, że dobre zarządzanie musi oznaczać zdecydowaną walkę z korupcją oraz rzeczywistą troskę o dobro wspólne, która powinna przejawiać się m.in. w inwestowaniu zysków z rabunkowej eksploatacji surowców naturalnych w rozwój Konga, dla dobra wszystkich obywateli.
Zwycięzcą grudniowych wyborów prezydenckich został Felix Tshisekedi, syn byłego lidera opozycji Etienne'a Tshisekediego, na którego oddało głos 7 mln spośród 18 mln wszystkich głosujących. W ocenie kongijskiego episkopatu, który prowadził własną misję obserwacyjną, rzeczywistym zwycięzcą wyborów był były potentat naftowy Martin Fayulu. Wybór nowego prezydenta potwierdził Trybunał Konstytucyjny. Został on zaprzysiężony 24 stycznia br.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.