Rzecznik KEP i o. Żak o przekazaniu Papieżowi raportu fundacji "Nie lękajcie się"

Na watykański szczyt o ochronie małoletnich przybyli przedstawiciele polskiej fundacji „Nie lękajcie się”. Podczas audiencji ogólnej przekazali Papieżowi własny raport na temat wykorzystywania w polskim Kościele.

Według Fundacji, 24 polskich biskupów (w tym kilku już nieżyjących) ukrywało lub przenosiło księży-sprawców na inne placówki. Opisowi tych przypadków poświęcona jest największa część tekstu raportu, oparta niemal wyłącznie na źródłach prasowych.

Członkini Rady Fundacji, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że „Nie Lękajcie Się" domaga się od polskiego episkopatu "stworzenia niezależnej od Kościoła Katolickiego komisji, która zajmie się przeanalizowaniem skali kościelnej pedofilii w Polsce i wypracuje rozwiązania chroniące dzieci w przyszłości; zniesienia przedawnień przestępstw seksualnych; pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców i przełożonych, kryjących ich działania oraz Kościoła katolickiego jako instytucji; wykluczenia ze stanu kapłańskiego sprawców przestępstw seksualnych wobec dzieci oraz kryjących ich zwierzchników; zapewnienia ofiarom pełnego wglądu w akta dotyczących ich procesów kanonicznych".

"W Kościele katolickim każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu jako Najwyższemu Pasterzowi (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1417). Natomiast Stolica Apostolska ma możliwości ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw. Zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności osoby, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego. Należy jednocześnie przypomnieć, że Kościół stanowczo i zdecydowanie potępia wszelkie wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele i w całym społeczeństwie" - stwierdził w oświadczeniu przekazanym przez KAI ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

O. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Episkopatu Polski, zaznaczył, że nie zna jeszcze treści tego raportu. Jego przekazanie Papieżowi uznał jednak za coś normalnego.

"Ten raport był już zapowiadany od jakiegoś czasu, czy to poprzez insynuacje, czy to przez wskazywanie różnych przełożonych kościelnych, biskupów, jako odpowiedzialnych rzekomych zaniedbań – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Żak. – Jak więc poznamy raport, to będziemy się mogli do niego jakoś ustosunkować. Ale przede wszystkim chcę powiedzieć, że również przedstawiciele ofiar, które najczęściej są osobami ochrzczonymi i wiele z nich to osoby nadal wierzące, mają prawo odnieść się do najwyższego przełożonego Kościoła, czyli do Ojca Świętego. I to, że wręczono mu ten raport nie powinno budzić jakiegoś większego niepokoju. A dla nas, jeśli chodzi o Kościół w Polsce, jest to jakimś upewnieniem, że skończą się pomówienia, insynuacje, i że Papież będzie mógł zadecydować, jak zbadać prawdziwość tego raportu. A zatem sam fakt, że ten raport został dany Papieżowi, jest to przecięcie tej kampanii insynuacji, która niczemu nie służy."

Rozmawiając z Radiem Watykańskim o. Żak odniósł się również do incydentu w Gdańsku, gdzie ubiegłej nocy obalono pomnik prał. Henryka Jankowskiego, oskarżanego o wykorzystywanie nieletnich. Przyznał, że bardzo uderzył go ten akt wandalizmu, który można odbierać jako akt samosądu. „Trudno to pochwalić, jest to jednak ważny sygnał dla wszystkich, którzy są odpowiedzialni za dociekanie prawdy w sprawie oskarżeń, które padły pod adresem nieżyjącego już prał. Jankowskiego. Trzeba tu zastosować wytyczne Kościoła w Polsce, który przewidują takie przypadki. Dla dobra Kościoła, wspólnoty wierzących i dla dobra ofiar, które takie oskarżenie wnoszą, trzeba taką sprawę w sposób historyczny - a nie sądowy, bo tego już się nie da zrobić - wyjaśnić. Mam nadzieję, że odpowiednie działania wyjaśniające, zatrzymają tę dziką eskalację, której przejawem jest ten akt wandalizmu” – dodał o. Żak.

Przeczytaj również:

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • anna
  21.02.2019 18:31
  bardzo dobrze. lewica robi z ludzkiego nieszczęścia politykę.
 • Tomaszszcz
  21.02.2019 19:34
  W tym raporcie nie ma wielu przypadkow jakie miały miejsce. A czemu opisy są ż prasy w tym raporcie a nie z sądów i kurii archidiecezjalnych i diecezjalnych?
 • Anton
  21.02.2019 22:03
  Nie popieram takich aktów samowoli. Ale odpowiedzialność za nie spoczywa także na wypowiedziach biskupów i przedstawicieli Kościoła, którzy nie reagowali odpowiednio na informacje o zachowaniach ks. Jankowskiego myląc dobro Kościoła z chęcią fałszywej obrony wspólnoty za wszelką cenę. A to nie tędy droga, co Franciszek wyraźnie pokazuje.
 • dudi
  21.02.2019 22:55
  To co mnie dziwi to fakt, że papież Franciszek spotkał się z osobami kompletnie niekompetentnymi w kwestii nadużyć seksualnych, z jakąś lewaczką Scheuring-Wielgus (która niedawno odgrażała się KK), z jakąś Diduszko itp. To daje legitymację i zielone światło wszelkiej maści antyklerykalnym ruchom by sobie od teraz jeździły legalnie po Kościele z błogosławieństwem papieża- oczywiście w ramach walki z pedofilią. Dramat. Kto ich dopuścił, kto tym zawiadywał? Kolejny strzał Kościoła we własne kolano. Ja rozumiem że obecnie w polskim Kościele nie ma ludzi z... charakterem, sami bojący się, którzy zamiast zmierzyć się z problemem chowają głowę w piasek, to rzeczywiście jest problem. Ale to co zrobił papież Franciszek jest na dłuższą metę rozwiązaniem gorszym i tragiczniejszym w skutkach... Przekonamy się o tym sami.. No ale, może o to chodzi, Kościół zacznie się rozpadać a wraz z nim świat i przyjdzie Mesjasz albo jakiś kataklizm, bo dzisiejszy kryzys Kościoła i świata jest największy w historii ludzkości, tego nie da się zatrzymać zwyczajnym nawróceniem się ludzi, niestety nie..
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9