Synod Biskupów o młodzieży dobiega końca

Jutro zostanie zaprezentowana ostateczna wersja dokumentu końcowego, następnie zgodnie z ustaleniami będzie on głosowany punkt po punkcie. Wieczorem w sobotę zaplanowano przedstawienie go mediom

Reklama

Na tym synodzie wielokrotnie płakaliśmy. Płakaliśmy, wsłuchując się w krzyk młodych, w świadectwa o młodych męczennikach, o młodych chrześcijanach, którzy nie mogą wyrażać swej wiary – mówi bp Bertrand Lacombe, reprezentujący na synodzie Kościół we Francji. Przyznał też, że świadectwa, z którymi zapoznał się na tym zgromadzeniu, zobowiązują do obrony prześladowanych braci. Odnosząc się do dokumentu końcowego wyraził zadowolenie, że w porównaniu z dokumentem roboczym nabrał on całkiem nowego charakteru:

“Podoba mi się bardziej duchowy charakter tego tekstu, bo rzeczywiście opiera się on na ewangelicznej opowieści o uczniach zmierzających do Emaus, z bardzo silnym odniesieniem do Marii Magdaleny – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Lacombe. – Koncepcja, którą proponował dokument roboczy, też była dobra. Jednakże ten tekst lepiej przemawia do serca. Ważną nowością w tym tekście jest też fragment mówiący o towarzyszeniu w grupach młodzieży. Wcześniej była mowa przede wszystkim o towarzyszeniu indywidualnym. Dla młodych tymczasem bardzo ważne jest to, co się dzieje w grupie, gdzie jedni drugim pomagają, przyciągają innych, stają się dla swych rówieśników misjonarzami. Ta sprawa dobrze została ujęta w tym nowym dokumencie.”

Z kolei libański duszpasterz młodzieży maronickiej, ks. Toufic Bou-Hadir podkreśla, że synod to kuźnia pomysłów i warto uczyć się od innych. Przypomina, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie były inspiracją do zorganizowania pierwszego światowego spotkania młodzieży maronickiej, które w ubiegłym roku odbyło się w Libanie. W przyszłym roku organizatorzy chcą pójść krok dalej, organizując w Bejrucie pierwsze ekumeniczne spotkanie młodzieży Bliskiego Wschodu.

„Wyzwaniem naszego podzielonego regionu jest dialog ekumeniczny i międzyreligijny i w tym kierunku chcemy pracować z młodymi” – podkreśla ks. Bou-Hadir. Wskazuje, że w tym celu Kościół maronicki nawiązał m.in. ścisłą współpracę ze Wspólnotą z Taizé. „Młodzi Libańczycy są budowniczymi mostów dialogu. Nasz kraj, który przyjął tak wielu uchodźców jest przykładem religijnego i politycznego pluralizmu dla całego Bliskiego Wschodu, który potrzebuje obecności chrześcijan. Dlatego też stawiamy na pracę z młodzieżą, która wychodzi poza religijne podziały” – podkreśla libański kapłan.

Synod Biskupów o młodzieży jest już na finiszu. Jutro zostanie zaprezentowana ostateczna wersja dokumentu końcowego, następnie zgodnie z ustaleniami będzie on głosowany punkt po punkcie. Wymagana większość wynosi dwie trzecie. Wieczorem w sobotę zaplanowano przedstawienie go mediom - poinformował Paolo Ruffini. Dziś przewidziano także wybór członków Rady Stałej Synodu Biskupów. 

Wieczorem ojcowie synodalni obejrzą przygotowane przez młodych widowisko. 

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama