Jednym z tematów poruszanych w czasie wystąpień synodalnych jest nowy język komunikacji używany przez ludzi młodych szczególnie poprzez social media. „Ten język ma swój sposób wyrażania się, stąd jest rzeczą konieczną, aby go poznać” – uważa przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.
Kard. Gianfranco Ravasi przyznał, że ten nowy sposób komunikowania się młodych jest bardzo rozpowszechniony. Dodał, że choć język nowych mediów tworzy więzi międzyludzkie, to jednak różnią się one bardzo od tych tradycyjnych.
“Kościół musi nade wszystko uznać, że obok tradycyjnego języka komunikacji istnieje także nowy język, nowy sposób komunikowania się, który nie wyklucza tego używanego, ale na pewno wśród młodych jest dominujący. Jest to język informatyki. Ten sposób wyrażania się, podobnie jak i inne, ma swoje ograniczenia i to bardzo poważne. Dzieje się tak do tego stopnia, że mówi się w sposób wyraźny o swego rodzaju przesadnym używaniu go. Pomyślmy na przykład o tzw. fake newsach, albo o przemocy w sieci: witryny internetowe stają się niejednokrotnie czymś przerażającym, ponieważ człowiek nie jest już więcej w normalnym świecie słowa, znaczenia, przesłania, ale jest całkowicie pochłonięty przez nowy horyzont.”
Zdaniem watykańskiego hierarchy obok tych zagrożeń istnieją także pozytywne elementy tego języka: jest on bogatszy, ilość informacji jest większa. Dlatego przesłanie ewangeliczne powinno także wyrażać się tą nową drogą, używając nowego języka komunikacji.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.