Bp Andrzej Czaja: To jest trudny obraz, ale to nie jest obraz Kościoła.
Wczoraj w Radiu Doxa w audycji "Kościół, Wydarzenia, Komentarze" odbyła się rozmowa z biskupem opolskim Andrzejem Czają, której tematem był film Wojciecha Smarzowskiego "Kler" i poruszane w nim tematy m.in. zjawiska pedofilii w Kościele.
Bp Andrzej Czaja, który był na filmie tak opowiedział o swoich wrażeniach:
„Film myślę - muszę tak ogólnie powiedzieć - jest na pewno bardzo mocny. To jest też film, który daje do myślenia. Czy może zgorszyć? Myślę, że może. Czy może przygnębić? Myślę, że może. To będzie jednak dużo zależało też od nastawienia. Jeśli pójdę na film z jakąś tezą czy z myślami, które gdzieś przeczytałem z jednej i z drugiej strony w mediach, to będę szukał jakby potwierdzenia dla tych tez i wtedy będę zamknięty na jakiś rodzaj przesłania. Poszedłem, powiem tak szczerze, z myślą: „A może jednak reżyser ma mi coś do powiedzenia?" (...) może nawet więcej, Pan Bóg chce mi coś powiedzieć przez ten film".
Nie wnikam, jakie były intencje, przez jakie środowiska, czy na zamówienie, czy nie zamówienie, czy jakoś w politykę to wplątane, nie wnikam w to i nie wnikałem idąc na ten film. Zostawiałem to wszystko na boku. Szedłem właściwie z tą myślą: „Czy coś chce mi wręcz Pan Bóg powiedzieć?".
Czy to film o duchownych? No nie. Samo określenie „kler" jest pejoratywne. To jest film, który nie jest o duchownych, to jest film, który nie jest o Kościele. Więc jeżeli ktoś by poszedł na ten film, bo chce sobie urobić jakieś zdanie o Kościele, czy nawet o stanie duchowieństwa w Polsce to jest błąd wręcz w założeniach. Jak w trygonometrii: wynik wyjść dobry nie może, to będzie obraz zafałszowany. To jest trudny obraz, ale to nie jest obraz Kościoła, przedstawiający Kościół. To nie jest obraz duchowieństwa, Kościoła w Polsce, ale to jest obraz w moim przekonaniu, tych duchownych, którzy nie tylko się zagubili, oni właściwie w swojej tożsamości kapłańskiej się wynaturzyli”.
W toku półtoragodzinnej audycji prowadzonej przez Tomasza Siniewa - w której uczestniczył także Zdzisław Pytka, katecheta z Olesna - padło sporo, wciąż powracających w debacie publicznej, pytań o sposób postępowania Kościoła wobec przypadków pedofilii i seksualnego molestowania nieletnich przez duchownych. Jednym z nich było pytanie o reakcję na zarzut Arkadiusza Jakubika, aktora grającego w „Klerze. Jakubik pochodzi ze Strzelec Opolskich i podczas konferencji na festiwalu filmowym w Gdyni przywołał przypadek swojego kolegi, który miał być molestowany podczas wyjazdów ministranckich.
- Myśmy tego głosu nie zlekceważyli. Od razu znaleźliśmy dojście do pana Jakubika mailowo i nie mamy odpowiedzi. Ale jest reakcja: mama tego kiedyś skrzywdzonego chłopca odezwała się i dzisiaj miała być rozmowa z księdzem Sylwestrem Pruskim, który jest od przyjmowania ( w kurii diecezjalnej – przyp ak) tego typu spraw. Spodziewam się, że jutro będę wiedział w tym temacie coś więcej. Ja tylko chcę pokazać, że naprawdę, jak przychodzą jakieś konkretne głosy, to tego nie lekceważymy i ja chcę powiedzieć, korzystając z anteny, że proszę w takich sytuacjach o zgłaszanie tych spraw do księdza Sylwestra Pruskiego, który jest kanonistą, pracuje w sądzie i jest wyznaczony oraz przeszkolony do tego typu spraw i oczywiście mają państwo prawo i obowiązek zgłoszenia takiej sprawy do prokuratury – odpowiedział bp Czaja.
Całość audycji do odsłuchania na profilu FB radia DOXA.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.