«Wszyscy tworzymy jedno». Od społeczności sieciowej do wspólnot ludzkich”

„«Wszyscy tworzymy jedno» (Ef 4,25). Od społeczności sieciowej do wspólnot ludzkich” – to temat 53 Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, w roku 2019 – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Wymaga to refleksji nad obecnym stanem i charakterem relacji w Internecie, począwszy od idei społeczności jako sieci łączącej ludzi w ich integralności. Niektóre z dominujących trendów tzw. sieci społecznościowych stawiają nas przed zasadniczą kwestią: w jakim stopniu możemy mówić o prawdziwej wspólnocie w obliczu logiki, która charakteryzuje niektóre społeczności w mediach społecznościowych? Metafora sieci jako wspólnoty solidarności zakłada budowanie „nas”, w oparciu o słuchanie drugiej osoby, na dialogu, a co za tym idzie na odpowiedzialnym używaniu języka.

Przypomniano, że w swoim pierwszym orędziu na Środków Społecznego Przekazu w 2014 r. Ojciec Święty wezwał, aby Internet był „miejscem bogatym w wartości ludzkie, nie siecią przewodów, lecz ludzkich osób”.

Wybór tematu orędzia na rok 2019 potwierdza uwagę Papieża Franciszka na nowe środowisko komunikacyjne i sieci społecznościowe, szczególnie tam, gdzie jest on obecny osobiście ze swoim kontem @Pontifex na Twitterze i @Franciszek na Instagramie.

Sens hasła w ten sposób wyjaśnił w swojej wypowiedzi dla Radia Watykańskiego Paolo Ruffini, prefekt Dykasterii ds. Komunikacji:

Media społecznościowe zmieniły społeczność komunikacji w społeczność konwersacji. Są to miejsca, w których kształtuje się nasza tożsamość, zwłaszcza ludzi młodych. Konwersacja może budować prawdziwe relacje, piękne i trwałe. Ale może też karmić się nienawiścią, tworzyć mechanizm oparty na podziale przyjaciel-wróg. I kiedy tak się dzieje, nie mamy do czynienia z prawdziwą relacją, grozi nam, że będziemy się cofać, myśląc, że idziemy naprzód. - powiedział. - Obecność Papieża w mediach społecznościowych oferuje pewną alternatywę, inny punkt widzenia. Mogę chyba powiedzieć, że w jakiś sposób wiąże się z franciszkańskimi korzeniami jego pontyfikatu. Przywraca on sieci jej najpiękniejsze znaczenie, tak, że nie jest ona pułapką, lecz czymś, co wyzwala, co czyni cię narzędziem wolności. Wspólnota jest najlepszym antidotum na wszelki fałsz. Przywodzi mi to na myśl prostą modlitwę św. Franciszka: «Uczyń mnie, Panie, narzędziem Twego pokoju; tam gdzie nienawiść pozwól mi nieść miłość, gdzie zniewaga, przebaczenie».

Tekst papieskiego orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest tradycyjnie ogłaszany w liturgiczne wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego, 24 stycznia, a w Polsce jest obchodzony w trzecią niedzielę września, która w 2019 roku przypadnie 15 września.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7