Zmiany polityczne na półwyspie koraeańskim wydają się posuwać bardzo szybko. Kard. Andrea Yeom Soo-jung, arcybiskup Seulu mówi wręcz o: „krokach giganta”, o prawdziwych skokach do przodu. To niesie także wielkie wyzwanie ewangelizacyjne.
Już w 2009 r. archidiecezja seulska podjęła formację seminarzystów, którzy zadeklarowali w przyszłości posługę w północnej części półwyspu.
Nowa deklaracja, podpisana ostatnio przez przywódcę północnokoreańskiego i prezydenta Korei Południowej zobowiązuje reżim w Pyongyangu do całkowitej eliminacji broni jądrowej, do demontażu instalacji rakietowych oraz przyjęcia obserwatorów międzynarodowych. Obie strony podejmują proces dialogu, który strona północnokoreańska stara się również wykorzystać, aby uwolnić się od międzynarodowych sankcji.
Otwierająca się po 60 latach konfliktu i niechęci, lepsza przyszłość przyniesie także potrzebę duchowego towarzyszenia, tym wszystkim, kórzy byli do tej pory odcięci od wiary. W 2016 roku wyświęcono pierwszego kapłana, który został inkardynowany do diecezji Pyongyang. Oprócz niego wzrasta liczba księży, zakonników, diakonów i seminarzystów oficjalnie przynależących do tej diecezji, której administratorem apostolskim jest również metropolita Seulu.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.