Niepokalanów: Światowe Centrum Pokoju zostanie otwarte 1 września

Światowe Centrum Modlitwy o Pokój zostanie otwarte w Niepokalanowie 1 września, w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dziś przed audiencją ogólną papież Franciszek poświęcił ołtarz adoracji Gwiazda Niepokalanej.

Centralną częścią ołtarza w Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu będzie naturalnej wielkości postać Niepokalanej Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Eucharystyczny Chrystus znajdzie się pod sercem Maryi, w dużej 20-centymetrowej rozświetlonej hostii, ukazanej spod rozchylonych szat. Wokół srebrnej postaci Maryi upleciony zostanie wieniec z naturalnej wielkości lilii, symbolizujący czystość i Niepokalane Poczęcie Maryi. Lilie wykonane zostaną ze srebra, także symbolizującego czystość.

Kwiaty znajdą też swoje odzwierciedlenie w kolejnych, nachodzących na siebie warstwach szkła kryształowego. Podświetlone od spodu, razem ze słonecznymi promieniami rozchodzącymi się wokół Niepokalanej, tworzyć będą świetlistą, niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której ukazała się Maryja, podczas objawień w Lourdes, Guadalupe i Fatimie. Jedna z warstw kryształu w swej formie nawiązuje do Cudownego Medalika Niepokalanej, tak bliskiej sercu św. Maksymiliana. Na tej warstwie kryształu znajdzie się 12 szlifowanych kamieni, symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują się na Cudownym Medaliku.

Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie to jedyne miejsce w Polsce i jedno z dwunastu na świecie należące do 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, czyli 12 ośrodków modlitwy o pokój, w których znajdować się będą kaplice Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, tzw. Kaplice Pokoju. Pierwszą Gwiazdą, jest powstała w 2009 roku, Kaplica Adoracji przy IV Stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Umieszczony w niej ołtarz adoracji nazwano „Tryptykiem Jerozolimskim”. W 2016 r. Kaplica Adoracji wraz z ołtarzem została przeniesiona do Kościoła Groty Mlecznej w Betlejem, miejscu gdzie Chrystus przyszedł na świat, a w którym wciąż brakuje pokoju. Kolejne Kaplice Pokoju (razem sześć Gwiazd) powstały w: Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, w Oziornoje w Kazachstanie, w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Namyang w Korei Płd. i w Kibeho w Rwandzie. Siódma Gwiazda powstaje w Dagupan na Filipinach.

Niepokalanów jest ósmą Gwiazdą. Inspiracją do takiego wyboru była postać jego założyciela, św. Maksymiliana Marii Kolbego, więźnia obozu w Auschwitz, który oddał życie za ojca rodziny. Data inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój także nie jest przypadkowa. Rocznica wybuchu II wojny światowej jest nawiązaniem do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju. 

Uroczyste otwarcie Centrum odbędzie się 1 września w bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. Mszy św. inaugurującej działalność Centrum przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Rozpocznie się ona o godz. 12.00, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po Eucharystii nastąpi poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie, zostanie ona otwarta dla pielgrzymów.

Uroczystość inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie została objęta patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy, przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10