Bp Marian Eleganti: nadużycia w Kościele są związane z homoseksualizmem

Szwajcarski biskup zwrócił uwagę na związek obecnego kryzysu nadużyć w Kościele katolickim z orientacją seksualną duchownych.

Hierarcha uczestniczący w Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie, zacytował dane Wielkiej Ławy Przysięgłych stanu Pensylwania, z których wynika, że 90 proc. przestępstw molestowania przez duchownych dotyczy kontekstu homoseksualnego. Zauważył, że „ofiary nie były dziećmi, miały 16 lat. 17 lat, czy też byli seminarzystami i trzeba być ślepym, by zaprzeczać, że mamy tutaj problem z homoseksualizmem w Kościele i że homoseksualizm odgrywa w tych przypadkach istotą rolę” - podkreślił bp Eleganti. Wskazał, że oczywiście osobom o skłonnościach homoseksualnych należy okazywać szacunek, podobnie jak każdej osobie. Jednocześnie cytując papieża Franciszka, przypomniał, że nie możemy dopuszczać do kapłaństwa, do seminariów ludzi o głęboko zakorzenionej skłonności homoseksualnej.

Zdaniem biskupa pomocniczego Chur duchowni powinni dokonać w obliczu tych skandali poważnego rachunku sumienia jak przeżywają swój celibat kapłański, jak postępowali w przeszłości. Natomiast wierni łatwo odróżniają ludzi żyjących autentycznie swoim powołaniem od tych, którzy prowadzą podwójne życie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gregg84
  25.08.2018 17:15
  gregg84
  „Ofiary nie były dziećmi, miały 16 lat. 17 lat, czy też byli seminarzystami i trzeba być ślepym, by zaprzeczać, że mamy tutaj problem z homoseksualizmem w Kościele i że homoseksualizm odgrywa w tych przypadkach istotną rolę”.

  W takim razie analogicznie trzeba być ślepym, aby zaprzeczać, że to dopiero klerykalna kultura struktury kościoła - hermetyczna, elitarna (we własnym mniemaniu) i wyniosła wobec zwykłych wiernych - wyzwala w homoseksualistach w sutannach najgorsze instynkty. W społeczeństwie świeckim proporcjonalnie o wiele mniej homoseksualistów wykorzystuje dzieci i młodzież.
  Ta wygodna (wygodniejsza) dla kościoła teza o winie homoseksualizmu jako takiego zresztą nie odnosi się w ogóle do wcale nie marginalnych przypadków wykorzystywania dziewczynek i dziewczyn przez księży-heteroseksualistów...
 • AGA
  27.08.2018 09:35
  do Pana "gregg84". Pisze Pan następujące słowa: "W społeczeństwie świeckim proporcjonalnie o wiele mniej homoseksualistów wykorzystuje dzieci i młodzież". Czy można prosić o badania, na podstawie których wysuwa Pan ten wniosek? Jakie konkretne badania wskazują na to że w społeczeństwie odsetek pedofilów hetero jest wyższy niż homo?
 • gregg84
  27.08.2018 20:54
  gregg84
  Do Pani "Agi".
  Pyta Pani o co innego, niż to, do czego się odnosiłem.
  Odpowiadając na Pani pytanie o źródła: np. Freund & Watson, "The proportions of heterosexual and homosexual pedophiles among sex offenders against children: an exploratory study", 'Journal of Sex and Marital Theraphy', 1992 Spring,18(1), s. 34-43. Odsetek pedofilów o orientacji hetero w stosunku do homo jest tam szacowany na 11:1 (badania przeprowadzono wśród więźniów skazanych za przestępstwa seksualne wobec nieletnich). I to już samo w sobie stanowi odpowiedź na to konkretne pytanie, które Pani stawia na końcu.
  Oczywiście samo to nie jest najbardziej adekwatne dla naszych rozważań - efekt przynosi dopiero porównanie tego wyniku z proporcjami orientacji seksualnych w populacji. Wynosi on szacunkowo 20:1 na korzyść hetero, a więc homoseksualiści istotnie byliby relatywnie (bo oczywiście nie w liczbach bezwzględnych) nadreprezentowani wśród pedofilów. Triumf Pani strony sporu, prawda? Niekoniecznie. Jeśliby wszak miał to być argument za systemową dyskryminacją orientacji homoseksualnej, to w nie mniejszym stopniu powinien to być argument za dyskryminacją także orientacji heteroseksualnej, która wcale nie chroni przed pedofilią...
  Wracając do tematu duchowieństwa. Faktycznie nieco pochopnie napisałem, iż wśród księży homoseksualistów odsetek pedofilów jest wyższy niż wśród homoseksualistów. Pochopnie dlatego, że badań na temat księży... nie ma! Kościół nie jest nimi zainteresowany - w odróżnieniu od całościowego obarczania homoseksualizmu odpowiedzialnością za pedofilię wśród duchowieństwa. Załóżmy roboczo, że odsetek pedofilów wśród księży o orientacji homoseksualnej jest niższy od odsetka wśród homoseksualistów w całości populacji. Konsekwencją tego założenia byłoby zaprzeczenie kościelnym opowieściom o odpowiedzialności homoseksualizmu za pedofilię wśród księży. Załóżmy scenariusz przeciwny (odsetek pedofilów wśród księży-homoseksualistów wyższy niż w ogólnej populacji homoseksualistów) - i mamy potwierdzenie patogennego oddziaływania kultury klerykalnej. Jest to dla Pani strony sporu "no-win situation".
 • Gość
  16.10.2019 09:47
  Oczywiście biskup nie zada sobie pytania - dlaczego aż tylu homoseksualistów jest wśród kleru. Ani e w jaki sposób rzymskokatolicki klerykalizm tworzy przestrzeń, w której homoseksualiści- pedofile czują się jak u siebie.... Bo łatwiej oskarżać wroga zewnętrznego, niż przyznać się do własnych grzechów "instytucjonalnych"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11