Dublin: drugi dzień Kongresu Duszpasterskiego

Drugi dzień kongresu duszpasterskiego, trwającego w czasie Światowego Spotkania Rodzin, przebiega pod hasłem „Rodzina i miłość”. Temat ten stoi w centrum wielu odbywających się paneli i dyskusji. Do stolicy Irlandii wciąż przybywają kolejne rodziny.

Reklama

Co robić, kiedy latają talerze, rola dziadków w przekazie wiary między pokoleniami, odpowiedzialne ojcostwo, płodna miłość, przygotowanie do małżeństwa w parafiach czy też handel ludźmi w dzisiejszym świecie - to niektóre z tematów porannej sesji kongresu.

Ponad 300 osób wysłuchało wykładu prof. Rocco Buttiglione „Ukryty skarb: teologia ciała św. Jana Pawła II”. W swoim wystąpieniu nie tylko ukazał jej podstawy, ale także jej aktualność i atrakcyjność. Prof. Buttiglione odpowiedział też na pytanie dlaczego nauka Jana Pawła II jest ukrytym skarbem. „Ponieważ jest to prawda odwieczna, ale wyrażona z wnętrza życia dzisiejszego człowieka. To jest właśnie Sobór [Watykański II] – mówił prof. Buttiglione w Dublinie. – Sobór nie chce zmieniać odwiecznej prawdy, ale wyrazić ją na nowo wychodząc z życia współczesnego człowieka, aby każdy dzisiejszy człowiek mógł żyć pełnią życia w Jezusie Chrystusie, tzn. żyć pełnią życia Kościoła”.

Wystąpienie wzbudziło wiele pytań ze strony słuchaczy, na które prof. Buttiglione udzielił obszernych odpowiedzi. Słuchacze nie kryli zadowolenia: „Jestem z polskiej rodziny, ale mieszkam w Anglii. Bardzo mnie interesowało to, co mówił profesor o Janie Pawle II. Dobrze było usłyszeć od eksperta, co myśli na temat tego, co pisał Jan Paweł II. Mam bardzo dobre wrażenia, dobrze było tego posłuchać”. Z kolei Teresa z Bilbao podkreśliła: „Nie czytamy o tych rzeczach, ponieważ być może mamy błędne uprzedzenia do Kościoła. Uważamy, że nie będzie to dla nas użyteczne. Tymczasem czytasz Jana Pawła II i jest całkowicie zrozumiały dla młodych. Myślę, że trzeba zacząć zadawać sobie pytania. A jest wiele osób, które nie mają odwagi pytać, kiedy czegoś nie wiedzą. Kościół pomaga, ale w nas jest jakaś bariera, którą musimy przełamać”.

Także wystąpienie ks. Jamesa Martina SJ wzbudziło wielkie zainteresowanie. Amerykański jezuita mówił o tym, jak przyjmować osoby LGTB i ich rodziny we wspólnotach parafialnych. Niektórzy są katolikami i bardzo często mają bolesne doświadczenie odrzucenia. Ks. Martin zachęcał, aby okazać im szacunek, zrozumienie i znaleźć miejsce w Kościele, tj. w lokalnych wspólnotach parafialnych.

Najmłodsi uczestnicy Kongresu Rodzin byli dzisiaj świadkami prezentacji „Youcat”, czyli katechizmu przygotowanego specjalnie dla dzieci. W sposób przystępny i bogato ilustrowany przedstawione zostały główne prawdy wiary, sakramenty oraz życie Jezusa Chrystusa.

Światowe Spotkanie Rodzin gromadzi rodziny z całego świata. Odmienne od naszych problemy mają katolickie rodziny w Wietnamie: niski status ekonomiczny wymusza migrację do miast, a zetknięcie z kulturą naznaczoną kryzysem wartości rodzi problemy z integracją w nowym środowisku, wyzwaniem duszpasterskim stają się też małżeństwa mieszane (katolików jest w Wietnamie jedynie 7%). Mimo to mówi się o potencjale misyjnym katolickich rodzin, które mogą zanieść Chrystusa tym, którzy Go nie poznali.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7