O. Żak: Papieski list wsparciem i pomocą

Papież Franciszek w reakcji na raport z Pensylwanii napisał "List do Ludu Bożego", który dziś podano do publicznej wiadomości. Dla Radia Watykańskiego skomentował go o. Adam Żak SJ.

"Papież wzywa cały lud Boży do wzięcia odpowiedzialności globalnie i wspólnotowo za transformację. Ale chodzi o taką transformację, która wypleniłaby kulturę nadużyć, czyli klerykalizm. Same działania prewencyjne nie wystarczą, by wygenerować skuteczną przemianę i wykorzenić zło – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Żak.

– Dlatego też ten list Papieża do ludu Bożego jest wsparciem i pomocą dla wszystkich, którzy tak jak ja, w imieniu Episkopatu Polski zajmują się sprawą wykorzystania seksualnego, budowaniem prewencji w Kościele. Tutaj jest potrzebne zaplecze i modlitwy i pokuty, ale też zmian mentalności. Chodzi o przezwyciężanie tej kultury nadużyć, w której zostają one popełnione albo gdzie znajdują jakieś wsparcie.

I wreszcie, co jest istotne, list zawiera wsparcie dla drogi sądowej, dla wszystkich form skutecznego osądzenia wszystkich tych przypadków, które się wydarzyły, aby było widoczne, że ofiary otrzymują upewnienie, że czyny tak dramatycznie złe nie będą ukrywane, że osoby, które się ich dopuściły poniosą za nie karę.

Po tym liście oczekiwałbym jeszcze kolejnych kroków, które zależą od samego Papieża, a które usprawniłyby i umocniły tę drogę nawrócenia, do której nas wzywa, aby otrzymały też odpowiednie struktury do tego, by utrwalić ten moment transformacyjny, moment nawrócenia w Kościele."

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

 • tomak
  21.08.2018 09:59
  Świeccy nie mają wpływu na zachowania duchownych. Jeśli któryś z nich (nie jest ich wielu, to wąski margines) zachowuje się obrzydliwie jako homoseksualista czy pedofil, to nie robi tego na oczach wiernych. To wszystko dzieje się w ukryciu. Od wykrywania tego typu przestępstw (grzechów) są władze kościelne. Pytanie: co one robią, czemu nie działają. Dlaczego konkretnego przyłapanego (a nie tak globalnie, że księża to tacy, siacy owacy - to szkodliwa demagogia) nie oddaje się od razu pod sąd kościelny i świecki? Dlaczego to tak długo trwa? Dlaczego kościelni przełożeni nie interweniują. A potem: pokuty, posty, modlitwy sugerujące, że to cały Kościół jest winien tych grzechów. Nie, niech każdy rozlicza się z własnych grzechów sam, a nie przelewa odpowiedzialności za nie na ogół. To głęboko nieuczciwe także z tego względu, że jeśli ofiary oddadzą sprawę do sądu świeckiego i ten zasądzi odszkodowanie finansowe, to nie będą go płacić duchowni-sprawcy, lecz ogół wiernych ze swoich ofiar. W USA z tego powodu niektóre diecezje są na skraju bankructwa. Dlatego tu nie może być odpowiedzialności zbiorowej, lecz stricte indywidualna.
 • różanka
  21.08.2018 11:16
  Odpowiedzią nas i całego Kościoła na tak ciężką obrazę Boga powinna być POKUTA. Nic innego, żadne posunięcia prawne, organizacyjne, jej nie zastąpi, aby mogła się dokonać rzeczywista przemiana; bez pokuty całego Kościoła będą nadal skandale, a co za tym idzie, dalsze niszczenie wiary w ludziach!! Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni przed Bogiem, bo wszyscy mamy obowiązek modlitwy i ofiary za kapłanów. Codziennie się za nich modlę, codziennie pamiętam.
 • babcia
  21.08.2018 21:58
  Będę się powtarzać, bo przekopiowałam swój wcześniejszy wpis, ale sprawa aktualna, wiec : "Co prawda nie były to dzieci, ale młodzi mężczyźni pełni wiary i miłości Boga. Poszli do seminarium i tam spotkali Paetza . Czy papież uważa, że mamy modlić się i pokutować również w intencji Paetza? Uważać się za współwinnych? Paetza, któremu władze Kościoła nie odebrały tytułów, nie odsunęły od kapłaństwa? Który prowadzi o wiele bardziej dostatnie życie niż wielu z nas i to Kościół mu to umożliwia? Kościół go pieści, a my mamy pokutować za niego? " . Celowo pominęłam abp.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9