Znakiem nowego życia Kościoła nazwał metropolita Bombaju licznych katechumenów, którzy w czasie obecnych świat przyjęli katolicki chrzest.
Kard. Oswald Gracias poinformował, że tylko w jego archidiecezji sakrament inicjacji chrześcijańskiej przyjęło prawie 300 dorosłych. Osoby te przez cały rok przygotowywały się na katechezach.
Natomiast w Hongkongu do chrztu przystąpiło dwa razy więcej Chińczyków, niż miało to miejsce w ostatnich latach. 3 tys. katechumenów otrzymało chrzest podczas wigilii paschalnej w Wielką Sobotę. Jest to owoc misji ewangelizacyjnej wszystkich katolików – podkreślił ordynariusz Hongkongu. Bp John Tong Hon przypomniał zaangażowanie ponad tysiąca ośrodków katechetycznych oraz pracę 580 katechistów-wolontariuszy.
Z kolei w dwóch największych metropoliach Wietnamu, Hanoi i dawnym Sajgonie, chrzest przyjęło 700 katechumenów. Najczęściej byli to młodzi ludzie, poszukujący orientacji życiowej i wywodzący się z duszpasterstw młodzieżowych. W tym kraju większość konwertytów na katolicyzm pochodzi z rodzin buddyjskich.
Tymczasem w niewielkim Nepalu do wspólnoty katolickiej przyjęto 24 katechumenów. Mimo, że w kraju tym istnieje deklarowana wolność wyznania, to jednak chrześcijanie są prześladowani przez większość hinduistyczną. Wybranie wiary w Chrystusa naraża najczęściej na groźby i dyskryminację. Co ciekawe, w coniedzielnej liturgii w katedrze Katmandu uczestniczy ponad 200 „przypatrujących się” – relacjonuje tamtejszy proboszcz. W ubiegłym roku na tą katedrę przeprowadzono atak bombowy, w którym zginęło trzech wiernych.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...