Na całym świecie w 129 krajach pracuje 16.385 Salezjanów, a w 90 krajach – 14.665 Salezjanek. Polskich Salezjanów jest 1.050, a Salezjanek 445. Aktualnie na misjach pracuje 130 polskich salezjanów w 42 krajach i 35 polskich salezjanek w 15 krajach świata.
W perspektywie misyjnej działalności Kościoła, obowiązek działania i świadomość misyjna wiernych wypływają z sakramentu chrztu św., co przypomina nam dobitnie śp. Jan Paweł II { por. Rmis 71}. Ten mandat misyjnej odpowiedzialności, aczkolwiek realizowany przez wiernych w różnym stopniu w czasie dwudziestu wieków ewangelizacji, pozwolił dotrzeć Ewangelii w najbardziej odległe zakątki ziemskiego globu. Wyraża się on przede wszystkim w nieustannej modlitwie w intencji misji, dla której nie ma barier nie do pokonania, przeszkód i nieodpowiednich czasów czy sytuacji.
Modlitwa od czasów Wieczernika – poprzez dwadzieścia wieków, aż do naszych dni –jest duszą i fundamentem misji. Z modlitwy, natchnionej darami Ducha Świętego, zrodziły się wielkie dzieła misyjne, chociaż tak bardzo różnią się między sobą. Podróże apostolskie św. Pawła i kontemplacja tajemnic Odwiecznego Słowa przez św. Jana Apostoła. Dalekie wyprawy do Indii, Japonii i Chin św. Franciszka Ksawerego i nieustępliwa modlitwa pokornej karmelitanki za klauzurą, św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Pielgrzymki apostolskie śp. Jana Pawła II po wszystkich kontynentach i długoletnia praca misyjna nieznanych misjonarzy i misjonarek w afrykańskim buszu, w peruwiańskich Andach, syberyjskich śniegach czy na wyspach Oceanii...
Niezliczone przykłady misyjnego zaangażowania docierają do szerokiego grona odbiorców poprzez prasę misyjną, książki, filmy, spotkania z misjonarzami i wolontariuszami, kazania w kościołach, katechezy w szkołach, wystawy, obecność w mediach, to wszystko miało za cel pobudzenie ludzi do refleksji nad naszym zaangażowaniem i współodpowiedzialnością za misje.
Przesłanie misyjne w 2007 r. przekazywaliśmy:
w 98 parafiach
w 39 szkołach
na 9 spotkaniach z dobrodziejami misji salezjańskich
poprzez nasze muzeum misyjne (963 osoby)
za pomocą 4 wystaw misyjnych
Z misyjnym orędziem ewangelizacyjnym dotarliśmy do około 390.000 osób.
www.muzeum.salezjanie.pl
Salezjańskie Muzeum Misyjne w Warszawie jest jednym z największych muzeów misyjnych w Polsce. Posiada jedną z najnowocześniejszych i najbardziej interaktywnych internetowych stron muzealnych w Polsce.
Na stronie muzeum możecie Państwo w sposób interaktywny odkryć wybrane przedmioty z naszej kolekcji np. przyjrzeć się dokładnie fetyszowi z Zairu obracając go o 360 stopni podziwiając jego proste, surowe kształty podporządkowane pionowej osi jako wyraz religijnej funkcji przedmiotu. Kolekcja instrumentów świata zaprasza do odkrycia on-line dźwięków instrumentu maribula z Wenezueli, cytry z Afryki służącej do wywoływania duchów czy ksylofonu kabłąkowego nazwanego przez afrykańskie ludy z grupy Bantu „maribą”. Każde dziecko może zabawić się w indyjskiego artystę i pokolorować malowidła oraz odesłać je na adres Muzeum a My opublikujemy wybrane prace.