Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie

Na całym świecie w 129 krajach pracuje 16.385 Salezjanów, a w 90 krajach – 14.665 Salezjanek. Polskich Salezjanów jest 1.050, a Salezjanek 445. Aktualnie na misjach pracuje 130 polskich salezjanów w 42 krajach i 35 polskich salezjanek w 15 krajach świata.



Czy można pisać do dzieci, które zostały objęte pomocą?
- można przesyłać listy, kartki z życzeniami do misjonarza i podopiecznych. W związku z licznymi obowiązkami misjonarz nie ma możliwości odpisywania na indywidualne listy. Najlepiej, aby korespondencja była napisana w języku urzędowym obowiązującym w kraju, z którego pochodzą podopieczni (np. Zambia, Kenia, Uganda – jęz. angielski).

Czy można wysyłać paczki?
- nie można wysyłać paczek ani drobnych prezentów dzieciom objętym programem Adopcji na odległość, aby nie tworzyć potrzeb, które nie odpowiadają warunkom życia w danym miejscu, i aby unikać powstawania zazdrości pomiędzy dziećmi z tej samej misji.

Czy można przerwać Adopcję na odległość?
- Adopcja na odległość stanowi moralne zobowiązanie wobec grupy dzieci. Jeśli opiekun nie ma możliwości dalszego wspierania, powinien powiadomić o tym SOM telefonicznie lub listownie.

Jakie są zalety adopcji grupowej?

- adopcja grupowa polega na finansowaniu kształcenia grupy młodzieży czy dzieci będących na danej placówce misyjnej. Wpłacane przez ofiarodawców pieniądze są spożytkowane przede wszystkim na wyposażenie dzieci w podręczniki i przybory szkolne oraz zapewnienie odpowiedniego zaplecza umożliwiającego kształcenie. W niektórych placówkach konieczny jest zakup swetrów, butów, koców czy mundurków szkolnych, w innych żywności i podstawowych środków higieny osobistej. Często niezbędne jest również wspieranie rodziny ucznia. Adopcja grupowa w porównaniu z imienną nie wymaga tak wielu formalności. Pomoc udzielana w ten sposób szybciej dociera do oczekujących jej. Jest powszechniejsza i skuteczniejsza. Zapobiega niebezpieczeństwu zawłaszczania dziecka, czy też niezdrowym podziałom wśród dzieci.



www.wolontariat.salezjanie.pl; więcej informacji: Agnieszka Milczarczyk – koordynator biura wolontariatu 503 811 868

W marcu 2007 roku wolontariat MWDB obchodził swoje piąte urodziny. Powstał w 2002 roku z inicjatywy ks. Stanisława Rafałko dyrektora Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie. MWDB jest odpowiedzią młodych ludzi na wezwanie Papieża Jana Pawła II zapraszające do wypełnienia swojego powołania w świecie: " ...jesteście niezbędni nie przez to, co możecie uczynić dzięki waszym zdolnościom i sile fizycznej, ale przez to, co możecie uczynić dzięki wierze w Boga ... Wolontariat, ten wspaniały fenomen naszych czasów, powinien być żywy pośród was. (...) żaden młody człowiek, będący w waszym wieku, jeśli nie poświęci - w takiej czy innej formie - jakiejś cząstki swego czasu na służbę innym, nie może nazywać siebie chrześcijaninem". MWDB skupia młodych ludzi, ktrórzy pragną nieść pomoc, poświęcić swój czas na służbę biednym i potrzebującym na całym świecie.

Do tej pory na misje długoterminowe czyli na okres minimum jednego roku wyjechało 30 wolontariuszy a w samym 2007r 10 wolontariuszy udało się do następujących krajów: Ugandy, Peru, Mongolii, Zambii i na Madagaskar. Ponadto w okresie wakacji 12 wolontariuszy organizowało odpoczynek dla dzieci i młodzieży w Libanie, a 8 w Korostyszewie na Ukrainie.

Jedna wolontariuszka przez miesiąc podróżowała po Zambii, Malawi i Ugandzie, skąd nadawała reportaże do radiowej Trójki. Zakończeniem jej misji była radiowa licytacja przedmiotów na rzecz ośrodka dla chłopców ulicy w Namugongo.

Aby wyjechać na misje wolontariusze musza przejść formacje. W takich comiesięcznych spotkaniach formacyjnych uczestniczy około 40 młodych ludzi. Zainteresowanie jest ogromne z czego się bardzo cieszymy.

Ponadto wolontariusze prowadza w naszym kraju akcje informacyjne o misjach. W 2007r do najbardziej udanych akcji możemy zaliczyć: wystawy fotograficzne w Centrum Handlowym Silesia w Katowicach, w Olsztynie, w Słubicach i w Dieseldorfie, zajęcia w Ośrodku Migranta Fu Shenfu w Warszawie, animacje misyjnych w szkołach, parafiach, a także: podczas spotkania Lednica 2007, na pikniku urodzinowym Radia Józef w Warszawie, podczas Pielgrzymki Suwałki-Wilno, podczas Festynu na Ursynowie, na Franciszkańskich Spotkaniach Młodych w Kalwarii Pacławskiej, na Festiwalu Wolontariatu i Edukacji Globalnej w Kielcach oraz podczas XX Jubileuszu wydania Brulionu w Galerii Porczyńskich w Warszawie.
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11