Niestety, jest spora grupa matek, która obecnością swojego dziecka, może cieszyć się tylko przez krótki czas. Dzień Matki, tak radosny w swoim przekazie, dla osieroconej mamy jest szczególnie trudny i bolesny.
Niestety, jest spora grupa matek, która obecnością swojego dziecka, może cieszyć się tylko przez krótki czas. W Polsce ponad 40 tysięcy kobiet każdego roku doświadcza poronienia, 2 tysiące dzieci rodzi się martwo, a kolejne 8 tysięcy nie dożywa osiemnastych urodzin. Dzień Matki, tak radosny w swoim przekazie, dla osieroconej mamy jest szczególnie trudny i bolesny.
Bycie mama niesie ze sobą różne wydarzenia - dające dumę, zadowolenie, szczęście, radość i
codzienną, przejawiającą się w drobiazgach, zwykłą miłość. Te uczucia potrafią pojawić się już
wtedy, gdy kobieta dowiaduje się, że nosi w sobie nowe życie. Już od pierwszych chwil nie tylko
czuje się matka, ale jest nią w rzeczywistości.
Niestety, jest spora grupa matek, która obecnością swojego dziecka, może cieszyć się tylko przez
krótki czas. W Polsce ponad 40 tysięcy kobiet każdego roku doświadcza poronienia, 2 tysiące
dzieci rodzi się martwo, a kolejne 8 tysięcy nie dożywa osiemnastych urodzin. Dzień Matki, tak
radosny w swoim przekazie, dla osieroconej mamy jest szczególnie trudny i bolesny. To właśnie w takim dniu tęsknota za zmarłym dzieckiem staje się wyjątkowo silna.
Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu pragnie przypomnieć o osieroconych rodzicach i zachęcić do udzielania emocjonalnego wsparcia mamie, która doświadczyła odejścia swojego dziecka. Nie bójmy się rozmowy o trudnych sprawach. Czasami wystarczy gotowość do wysłuchania albo okazanie, że my też pamiętamy w takim dniu o zmarłym dziecku.
Żałoba rządzi się swoimi prawami i nie musi być tak, że z każdym dniem będzie łatwiej. Częściej bywa tak, że te lepsze okresy, gdy życie wydaje się jako tako znośne, przeplatane są takimi, gdy ból odzywa się ze zwiększoną siłą. Dobrze, jeśli w takich momentach jest obok ktoś, kto potrafi wysłuchać ze zrozumieniem, życzliwością i bez oceniania jakiejkolwiek postawy osoby w żałobie.
Matka po stracie może doświadczać różnych uczuć - gniewu, apatii, rozdrażnienia, odrętwienia,
tęsknoty, ale także miłości do dziecka, które odeszło. Pozwólmy przeżyć jej ten czas tak, żeby te uczucia mogły się wypalić. Jest to długi i bolesny proces, ale tylko dzięki jego przeżyciu można odzyskać radość życia i pogodzić się z sobą i ze światem.
Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu jest organizacja non-profit, niosąca wsparcie rodzicom doświadczającym straty dziecka w trakcie ciąży. Poprzez portal internetowy www.poronienie.pl, grupy samopomocowe, pomoc prawna, szkolenia dla personelu medycznego pragniemy propagować wiedzę na temat różnych aspektów poronienia oraz uwrażliwić otoczenie na sytuacje osób, które znalazły się w takiej sytuacji.
Na forum internetowym poronienie.pl znajduje się watek “Co byś chciała usłyszeć w Dniu Matki od innych?” http://www.poronienie.pl/forum/topic.php?id=4587
Ze Stowarzyszeniem można się skontaktować pisząc na adres e-mail poczta@poronienie.pl lub
dzwoniąc do przedstawicieli Stowarzyszenia:
692 006 778 – Warszawa
508 311 914 – Warszawa
609 199 992 – Bydgoszcz
606 321 291 – Gdansk
604 472 204 – Elblag
600 685 285 – Poznan
501 446 411 – Szczecin
607 182 008 - Bielsko-Biała
504 296 634 – Olsztyn
781 554 334 – Iława
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.