W całym Kościele 21 listopada obchodzony jest dzień „pro Orantibus”. Poświęcony jest on osobom konsekrowanym żyjącym w klasztorach klauzurowych. Wciąż powstają nowe ośrodki życia kontemplacyjnego. Tak jest m.in. na Słowacji. - donosi Radio Watykańskie.
Najnowszym tego rodzaju ośrodkiem na Słowacji jest klasztor sióstr Służebnic Ducha Świętego, poświęcony zaledwie przed kilkoma dniami – 15 listopada – w Nitrze. Klasztor „różowych sióstr”, jak popularnie nazywa się te zakonnice, powstał dzięki staraniom miejscowych księży werbistów i w oparciu o wspólnotę mniszek żyjących w podobnym klasztorze w Nysie na Opolszczyźnie, do którego od lat wstępowały także Słowaczki.
Historię zakonnego życia klauzurowego na Słowacji zaczęły pisać siostry karmelitanki bose, które w 1995 r. przybyły z Zakopanego do Koszyc, a przed dwoma laty, dzięki dość licznym powołaniom, mogły otworzyć drugi klasztor w Dzietwie na terenie diecezji bańskobystrzyckiej. Przypomnijmy, że ta forma życia konsekrowanego była tam możliwa dopiero po upadku reżimu komunistycznego.
Oprócz wyżej wymienionych istnieją na terenie Słowacji jeszcze dwa klasztory klauzurowe – sióstr redemptorystek obrządku wschodniego we Vranowie i klarysek kapucynek w Kopernicy.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.