Bp Wiktor Skworc odwiedzi misjonarzy w Republice Konga

Biskup tarnowski Wiktor Skworc odwiedzi misjonarzy pracujących w Republice Konga. Razem z delegacją z Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz z diecezji tarnowskiej, hierarcha leci do Afryki.

Wizyta związana jest z jubileuszem 35-lecia pracy tarnowskich misjonarzy w Republice Konga. Delegacja z Polski będzie także modlić się przy grobie ks. Jana Czuby – tarnowskiego misjonarza, który został zamordowany 10 lat temu w Loulombo. Bp Skworc rozważa możliwość rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego.

- Pamięć o księdzu Janie Czubie trwa. Koledzy z jego rocznika w seminarium zwrócili się do mnie, abym rozważył możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. To jeden z celów mojego wyjazdu i rozmów z tamtejszym biskupem - powiedział KAI bp Skworc.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oprócz Loulombo, odwiedzi także misje Oyo i Gamboma. W niedzielę 5 października w Brazzaville odprawiona zostanie uroczysta Msza św. z udziałem delegacji z Polski, a także nuncjusza apostolskiego w Republice Konga i metropolity Brazzaville. Będzie to dziękczynienie za 35 lat pracy tarnowskich misjonarzy w tym kraju oraz modlitwa w intencji ks. Jana Czuby.

Obecnie w Republice Konga pracuje czterech polskich misjonarzy. Wszyscy pochodzą z diecezji tarnowskiej. Delegacja z Polski zapozna się z ich pracą i potrzebami rozwoju misji.

Ks. Jan Czuba urodził się 5 czerwca 1959 r. w Pilźnie. W kwietniu 1989 r. abp Jerzy Ablewicz posłał go do pracy misyjnej do Afryki. W Kongu misjonarz pracował najpierw przez 3 lata w Mindouli, potem przybył do Loulombo, gdzie został proboszczem. Wybudował na miejscu aptekę i dom dla sióstr. Planował także budowę szkoły i małego kościoła w jednej z wiosek.

Wielokrotnie przeżywał na misjach wojny i konflikty zbrojne. Te ostatnie związane były z wyborami prezydenckimi w roku 1997. Wielu misjonarzy musiało w tym czasie opuścić kongijską ziemię. Ks. Czuba pracował cały czas na swojej placówce w Loulombo. W lecie 1998 r. przyjechał na wakacje do Polski, ale zdecydował się na powrót do Konga.

W jego parafii sytuacja stawała się coraz gorsza. Wielokrotnie namawiano misjonarza, by opuścił wioskę. „Jeśli opuszczę Loulombo, chrześcijanie również uciekną. Lepiej zostać i umrzeć wśród swoich parafian” - odpowiadał.

27 października 1998 r. na terenie parafii pojawiła się grupa żołnierzy obalonego prezydenta, żądając wydania broni, która - jak twierdzili - znajdowała się na plebanii. Ks. Czuba nieugięcie twierdził, że nie ma broni. Wtedy jeden z napastników oddał dwa strzały w jego kierunku, a kapłan poniósł śmierć na miejscu. Został pochowany między kościołem a grotą Matki Bożej. „Zostaję na miejscu do końca” - napisał w liście do kolegi dwa dni przed śmiercią.

Imię ks. Jana Czuby nosi Dom Formacji Misyjnej w Czchowie oraz sala misyjna w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. O misjonarzu-męczenniku pamięta także rodzinna parafia. W kościele w Słotowej powstała kaplica misyjna pamięci ks. Czuby. Znajdują się tutaj zdjęcia oraz osobiste przedmioty kapłana. W kaplicy zostały umieszczone także relikwie świętych związanych z pracą misyjną, m.in. św. Maksymiliana M. Kolbego. Formą upamiętnienia misjonarza stało się także umieszczenie jego postaci w XIV stacji Drogi Krzyżowej przy sanktuarium maryjnym w Pasierbcu k. Limanowej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11