Tegoroczny Dzień Modlitw i Pomocy Materialnej Kościołowi Katolickiemu na Wschodzie organizowany jest już po raz ósmy. W drugą niedzielę adwentu (9 grudnia) wierni będą wspierać tamtejszy Kościół modlitwą i zbierać ofiary do puszek przy Kościołach. W poprzednim roku na konto Zespołu wpłynęło około 2 mln złotych.
Inicjatywa ma na celu zapewnienie łączności duchowej i pomocy materialnej katolikom z krajów byłego Związku Radzieckiego i Europy Wschodniej. Dzień Modlitwy i Pomocy ma zachęcić Polaków w kraju i za granicą do gestów solidarności z katolikami na Wschodzie oraz modlitwy w intencjach odradzającego się tam Kościoła.
9 grudnia, w związku z obchodami tego dnia, w warszawskiej bazylice św. Krzyża uroczystej Mszy św. będzie przewodniczyć bp Antoni Dydycz. We wszystkich seminariach duchownych i wspólnotach zakonnych odprawione zostanie triduum modlitewne o powołania dla Kościoła na Wschodzie i w intencji aktualnie pracujących w nim kapłanów, zakonników i wolontariuszy. Apelowi Jasnogórskiemu tego dnia przewodniczyć będzie dyrektor Zespołu Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie ks. Józef Kubicki.
Główna myśl Dnia Modlitwy za Kościół na Wschodzie - „Bądźmy uczniami Chrystusa” - to jednocześnie hasło programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2007/2008. Ks. Kubicki pragnie nim zwrócić uwagę kapłanów, w szczególności tych prowadzących obecnie misję ewangelizacyjną w Europie Wschodniej, na trzy aspekty stanowiące prawidłową posługę Ewangelii: powołanie, osobisty związek z Chrystusem i konieczność dzielenia Jego losu.
Wśród katolików na Wschodzie pracuje obecnie ok. 250 kapłanów diecezjalnych, 450 zakonnych, ponad 600 sióstr i 23 braci zakonnych oraz kilku wolontariuszy świeckich. Do liczby tej należałoby doliczyć jeszcze księży wykładowców z polskich seminariów duchownych udzielających się w seminariach katolickich Europy Wschodniej. Warto przy tej okazji wspomnieć również o Katolickim Uniwersytecie Lubelskim prowadzącym w najszerszym zakresie wśród polskich uczelni akcję przyjmowania na studia osób z terenów byłych republik radzieckich i Rosji o pochodzeniu polskim. Podobne inicjatywy propagują również polskie seminaria duchowne, przyjmując alumnów ze Wschodu.
Obok pomocy personalnej i intelektualnej organizowane jest też wsparcie materialne. Przeprowadzana rokrocznie w polskich parafiach zbiórka pieniężna oscyluje w granicach 2 mln złotych. Pieniądze przeznaczane są przede wszystkim na wyposażenie świątyń w parafiach na Wschodzie. Podejmuje się również akcje dożywiania najbiedniejszych, a dla dzieci organizowane są warsztaty i spotkania wakacyjne. Część środków przeznaczana jest na zakup pomocy dydaktycznych dla katechetów. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie prowadzi też prenumeratę wysyłkową do tamtejszych parafii szeregu czasopism katolickich, w tym rosyjskojęzycznej wersji pisma Miłujcie się (Liubitie drug druga).
Modlitwa za Kościół na Wschodzie
Wiele jest serc ludzkich na świecie, które czekają na jedynego nauczyciela i Mistrza Jezusa Chrystusa. Uwielbiamy Cię Boże Wszechmogący za to, że posłałeś na świat swego Syna, Zbawiciela świata i człowieka. On wybrał i powołał Apostołów i uczniów, aby ściśle z Nim zjednoczeni więzami miłości, byli odważnymi świadkami Jego Zmartwychwstania i Jego Ewangelii. Jezus Chrystus zapewnił ich, że będzie z nimi aż do skończenia świata. Dlatego prosimy Cię, Boże, o nowe, święte, wielkoduszne, pełne entuzjazmu dla Ewangelii i Kościoła Chrystusowego na Wschodzie powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza z rodzimych parafii. Niech z mocą Ducha Świętego zmieniają oblicze swoich serc i będą świętymi uczniami Chrystusa pośród współczesnego świata.
Maryjo, która jesteś wychowawczynią powołań, pomagaj powołanym nieustannie kontemplować Jezusa Chrystusa. Spraw, by nastała pełna komunia między wszystkimi chrześcijanami Wschodu i Zachodu. Uproś o Matko, u swego Syna, Słowa Wcielonego, potrzebne łaski i błogosławieństwo dla wszelkich dzieł duszpasterskich i charytatywnych prowadzonych w Kościele na Wschodzie. Zawierzamy Tobie, Pani Adwentowa wszystkich pracujących w Kościele na Wschodzie Pasterzy, kapłanów, braci i siostry zakonne oraz wolontariuszy świeckich, aby stając się światłością Chrystusa byli odważnymi uczniami i świadkami Jego Ewangelii. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.