W homilii podczas uroczystości w Świętej Lipce prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślał, że Maryja umacnia wiarę wszystkich, którzy do Niej przychodzą.
Podczas jubileuszowej Mszy św. homilię wygłosił prymas Polak. - Przybyliśmy dziś na to święte miejsce na jubileuszowe uroczystości z wdzięcznością w sercu. Stajemy bowiem na tej umiłowanej ziemi warmińskiej, na pograniczu Warmii i Mazur, aby uwielbić Boga przez Maryję, Panią Świętolipską, patronkę tego sanktuarium. To właśnie tutaj, dokładnie 50 lat temu, sługa Boży kard. Wyszyński, otoczony rzeszą biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich, wzniósł swoje ramiona z dziękczynieniem i pokorą, ale i mocą, a zbliżając je do macierzyńskich skroni Maryi, z głębi serca zawołał: „Przyjdź, Oblubienico nasza, będziesz ukoronowana”. Koronując cudowny wizerunek Matki Bożej Świętolipskiej, pragnął w ten sposób - jak sam zaznaczył - złożyć hołd dziękczynienia za wieki Jej trwania, obecności i zwycięstwa w imię Boże - mówił prymas.
Zauważył, że Maryja od wieków obecna jest w cudownym wizerunku, umacnia wiarę wszystkich, którzy do Niej przychodzą. Odwoływał się do nawiedzenia Elżbiety, która nazwała Maryję „błogosławioną między niewiastami”. - Błogosławioną, która uwierzyła, wstawia się tutaj za nami u Boga, upraszając dla nas potrzebne łaski, a zwłaszcza dar i łaskę wiary - mówił.
W Świętej Lipce Maryja - jak mówił przed laty Prymas Tysiąclecia - „pokazała nam, że wprawdzie wiara jest trudna i wiele od nas wymaga, ale daje wolność ducha i wolność sumienia. I nie ma takiej siły fizycznej czy politycznej, która zdołałaby przezwyciężyć głos i pragnienie sumień ludzkich”.
Ewangelia św. Łukasza przypomniała nam spotkanie Maryi i Elżbiety. - I to właśnie wtedy, podczas tego właśnie spotkania, Elżbieta wprost uderzona wiarą Maryi, wykrzykuje te słowa: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”. Tak, jednym bowiem z największych darów, jakie otrzymała Maryja, jest wiara. Wiara w Boga jest naprawdę nieocenionym darem. Wiara jest łaską. Wiara jest Bożym darem. To ona niesie nam zbawienie - podkreślał prymas Polski.
Odwołując się do życia Maryi, zauważył, że wiara wymaga także, aby „ten Boży dar łaski i zbawienia został przez nas przyjęty”. Uczyniła to Maryja, dlatego Elżbieta błogosławiła ją, mówiąc: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”. - Błogosławiona jesteś, któraś w swym życiu i w swoim powołaniu uwierzyła, i któraś odpowiedziała Bogu. Błogosławiona jesteś, bo jesteś kobietą wierzącą. Ty jesteś, Maryjo, pierwszą wierzącą i wzorem wiary dla całego ludu Bożego. Jesteś, Maryjo, przykładem tego, jak otworzyć nasze serce i życie Bogu, jak przyjąć to, co do nas mówi i czego od nas oczekuje, jak uwierzyć, zaakceptować i podjąć nasze powołanie i dziś je konkretnie wypełnić, jak odpowiedzieć na dar i łaskę wiary naszym życiem, jak nie zatrzymać się tylko na słowach, jak nie dać się sparaliżować strachem czy też pychą, jak nie zamknąć się w swoich własnych zabezpieczeniach i w swojej wygodzie, jak nie okazać się obojętnym i małodusznym, ale pójść odważnie, pójść tak konkretnie, jak Ty poszłaś do Elżbiety, by podjąć i odpowiedzieć na to wezwanie, przed którym sam Bóg nas stawia - mówił abp Polak.
Odwołując się do historii Warmii, podkreślał, że Maryja, trwając na tej ziemi, pośród doświadczeń pokoleń, daje świadectwo, że wiara trudna broni nas przed łatwizną życiową i zawsze jest zwycięstwem. Ona daje „wolność ducha i wolność sumienia, i przez to nasze trwanie w wierze staje się także świadectwem dla innych”.
- Idziemy więc do Ciebie i garniemy się do Ciebie, Maryjo, Świętolipska Pani, zwłaszcza w tym czasie częstego pogubienia i rozchwiania serc i umysłów naszych, bo Ty, Maryjo, jesteś przecież naprawdę kobietą silną w wierze - podkreślał prymas.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.