Krościenko: Dzień Wspólnoty z posłaniem na misje do Brazylii

O charyzmatach i tożsamości Ruchu Światło-Życie mówił 28 lipca w Krościenku nad Dunajcem biskup tarnowski Wiktor Skworc. Z udziałem 1,7 tys. oazowiczów w centrum ruchu odbył się wakacyjny Dzień Wspólnoty.

Reklama

Podczas Mszy św. dwie członkinie związanego z ruchem oazowym świeckiego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła zostały posłane na misje do Brazylii - otrzymały krzyże i specjalne błogosławieństwo.

Homilię adresowaną do uczestników tegorocznych oaz odbywających się na Podhalu, Spiszu i Gorcach bp Skworc poświęcił tożsamości Ruchu Światło-Życie. Przypomniał, że założyciel Ruchu Światło-Życie ks. Franciszek Blachnicki był "człowiekiem wiary konsekwentnej". - Liczne talenty swego umysłu i serca oddał sprawie królestwa Bożego, które budował modlitwą, apostolstwem i cierpieniem - powiedział bp Skworc. Jego zdaniem, pytając o tożsamość Ruchu Światło-Życie warto sięgnąć do duchowego testamentu ks. Blachnickiego. Czytamy w nim o czterech darach-charyzmatach, które on sam otrzymał i pragnął przekazać je innym jako swą duchową spuściznę.

Pierwszym jest dar wiary, pojmowany jako wielki cud Miłosierdzia Bożego i mocy Ducha Świętego. - Wiara stymulowała całą dynamikę życia twórcy oazy. Wszystkie jego dążenia i plany wynikały z wiary i były kierowane ku Ojcu przez Syna w Duchu Świętym - dodał bp Skworc.

Wymieniając drugi dar wskazał na charyzmat Ruchu Światło-Życie, czyli spełnienie wizji "żywego Kościoła", stającego się żywym poprzez wcielanie się w konkretne wspólnoty.

Z kolei trzecim darem jest Wspólnota Niepokalanej Matki Kościoła. - To jakby kroczenie drogą Maryi, Służebnicy Pańskiej u boku Chrystusa-Kapłana. Kroczenie nie zarezerwowane wyłącznie tej wspólnocie, ale oferowane innym gałęziom Ruchu Światło-Życie - podkreślił biskup tarnowski. Natomiast czwarty charyzmat to uczynienie siebie darem całkowitym.

- Te cztery dary można nazwać filarami, na których wznosi się gmach oazowego domu. One budują tożsamość Ruchu Światło-Życie - podkreślił bp Skworc. Jego zdaniem, wierna pamięć o duchowym dziedzictwie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jest gwarantem zachowania tej tożsamości.

- Świadomość naszej tożsamości i pamięć uniwersalizmu Ewangelii, z której wyrastamy - mówił bp Skworc - każe nam poszerzać zbawienną wzajemną troskę o cały okrąg świata. W czasie uroczystości dwie członkinie Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła zostały posłane na misje do Brazylii. - Posyłamy je jako Kościół tarnowski i zarazem Ruch Światło-Życie - dodał hierarcha.

Biskup dodał, że każdy świadomy swej tożsamości i wynikającej z niej chrześcijańskiej misji, jest odpowiedzialny za przynoszenie Bożego owocu wszędzie, gdzie się znajduje.

Wokół ołtarza zgromadzili się kapłani z różnych polskich diecezji oraz z zakonów i zgromadzeń. Na oazach w diecezji tarnowskiej przebywa kilkadziesiąt grup z różnych części Polski i z zagranicy. Uczestniczą w nich dzieci, młodzież, dorośli i całe rodziny, a także księża, klerycy i osoby konsekrowane.

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo "Odpowiedzialności i Misji". Wierni w procesji szli do ołtarza, gdzie składali deklaracje przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Tym samym zobowiązali się nie spożywać, kupować ani częstować alkoholem.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest odpowiedzią Ruchu Światło-Życie na wezwanie Jana Pawła II, skierowane do Polaków w dniu inauguracji pontyfikatu, 22 października 1978 r. Papież prosił wtedy, aby naród polski sprzeciwiał się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności, poniża zdrowe obyczaje czy zagraża ludzkiej egzystencji. Krucjata została proklamowana w obecności Papieża-Polaka w Nowym Targu 8 czerwca 1979 r.

Program 15-dniowych rekolekcji oazowych jest dostosowany do potrzeb różnych grup wiekowych. Uczestnicy oaz wspólnie się modlą, dyskutują o sprawach wiary oraz przygotowują się do pełniejszego zaangażowania w swoich parafiach.

Ruch Światło-Życie skupia obecnie ponad 100 tys. osób w Polsce i kilkunastu innych krajach. Wspólnoty istnieją w Niemczech, USA, Kanadzie, Austrii, Australii, Francji, Luksemburgu, Brazylii, na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Bułgarii i Kazachstanie. Szacuje się, że w ciągu minionych 50 lat w letnich rekolekcjach oazowych uczestniczyło ponad 1,5 mln osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama