215 nowych projektów pomocy najuboższym wspólnotom Indian, Metysów i Murzynów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach zatwierdziła rada zarządzająca watykańskiej fundacji „Populorum Progressio”.
Wartość finansowanych przez nią przedsięwzięć wynosi łącznie 1.820.500 dolarów. Znaczna część tej sumy pochodzi z ofiar wiernych Kościoła we Włoszech, składanych za pośrednictwem Komitetu ds. Interwencji Charytatywnych dla Trzeciego Świata przy włoskiej konferencji episkopatu. Poinformowała o tym w ogłoszonym 27 lipca komunikacie Papieska Rada Cor Unum. Decyzje podjęto w Guayaquil w Ekwadorze, gdzie w dniach od 11 do 14 lipca zebrano się pod kierunkiem przewodniczącego tej dykasterii, abpa Paula Josefa Cordesa. Do rady fundacji należy 6 latynoamerykańskich biskupów.
Prawie 37% zaakceptowanych projektów wiąże się z rolnictwem, rybołówstwem i drobną wytwórczością. Ponad 26% dotyczy infrastruktury komunalnej – w tym dostępu do wody pitnej, ogrodzeń, ubikacji. Wreszcie 17,5% obejmuje budowę szkół, domów mieszkalnych i ośrodków zdrowia. Mniejsze kwoty przeznaczono na projekty związane z oświatą (12,3%) oraz z urządzeniami sanitarnymi (7%). W komunikacie Papieskiej Rady Cor Unum przypomniano, że fundację „Populorum Progressio” utworzył Jan Paweł II w roku 1992 – kiedy obchodzono 500-lecie ewangelizacji kontynentu amerykańskiego. W ciągu 14 lat istnienia sfinansowała ona przeszło 2 tys. projektów wartości ponad 20 mln dolarów.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.