Gdybyśmy przyłożyli ucho do murów tej świątyni, może jeszcze usłyszelibyśmy jego głos – mówił kardynał Henryk Gulbinowicz w kościele pw. NMP na Piasku, wspominając ks. Roberta Spiskego, założyciela jadwiżanek. Wrocław pełen jest jego śladów, a może już wkrótce zyska w nim nowego błogosławionego.
Charakterystyczne, niebieskie welony jadwiżanek podkreślają ich cześć dla Matki Bożej.Przypominają NiepokalanąW diecezji wrocławskiej siostry mają swoje placówki we Wrocławiu i w Wawrzeńczycach (w pobliżu Kątów Wrocławskich). Ich wrocławskie przedszkole przy ul. Piwnej – cieszące się wielką popularnością – ma tradycje sięgające samych początków zgromadzenia. W XIX w. działała tu ochronka dla sierot. Potem placówka przybierała różne formy, aż po obecne przedszkole, w którym opieką otaczanych jest ponad 180 maluchów. Siostry angażują się nie tylko w wychowanie dzieci i młodzieży. Wrocławska jadwiżanka s. Dominika świętowała niedawno jubileusz 50-lecia pracy we wrocławskim seminarium. Kto może się poszczycić takim stażem pracy w jednym miejscu?
Kiedy zobaczymy gdzieś siostrę z niebieskim welonem, wiedzmy, że ten kolor to nie przypadek. Niebieska barwa tradycyjnie odnosi się do Matki Bożej. – Zgromadzenie powstało krótko po objawieniach w Lourdes i ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP. Kolor welonu, wybrany przez samego założyciela, nawiązuje do Maryi – tłumaczy s. Bernadetta. O Niepokalanej oraz o św. Jadwidze przypomina także noszony przez siostry medalion z ich wizerunkami.
Sługa Boży ks. Robert SpiskeUrodził się 29 stycznia 1821 r. w Leśnicy koło Wrocławia, jako syn ubogiego szewca. W 1847 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował m.in. w katedrze, w parafiach pw. NMP na Piasku i św. Doroty; jako kaznodzieja, spowiednik, wykładowca w seminarium, katecheta. Zasłynął jako opiekun osieroconych dzieci i młodzieży oraz osób chorych i starszych, pozbawionych opieki. Założył Stowarzyszenie św. Jadwigi, które potem przekształciło się w Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi. Jeszcze za życia nazywany był „apostołem miłości”. Zmarł 5 marca 1888 r. Jego grób znajduje się obecnie w zakonnej kaplicy sióstr jadwiżanek przy ul. Sępa Szarzyńskiego we Wrocławiu.