Ks. Jubilat Czesław Rostkowski swoją posługą kapłańska przyczynił się do ewangelizacji wiernych tam, gdzie pracował. Ponadto we wszystkich brazylijskich parafiach pozostawił wiele widocznych śladów swojego zaangażowania duszpasterskiego: nowe kaplice, plebania, sale parafialne, centra duszpasterskie, nowoczesny kościół w stolicy.
Godną podkreślenia jest wymowna postawa Jubilata. Ks. Czesław przez cały okres posługi kapłańskiej i misyjnej w Brazylii budował wśród polskich księży wymowny klimat przyjaźni, życzliwości i zbratania. Jego plebania jest miejscem braterskich spotkań polskich misjonarzy. Jego otwarte serce, poczucie humoru, przyciągają do Niego nie tylko księży rodaków. Jubileuszowa uroczystość ukazała jak jest lubiany i ceniony przez brazylijskich biskupów, księży i wiernych.
Popołudniowe spotkanie polskich misjonarzy na plebanii Jubilata - przy czarnej, mocnej, brazylijskiej kawie - upływało w klimacie serdecznego braterstwa. Z iluż zakątków tego olbrzymiego kraju przybyli oni do stolicy, aby dołączyć do wspólnoty parafialnej i wspólnie z nią wyśpiewywać dziękczynne Te Deum za dar życia, jak też oddanej i owocnej posługi duszpasterskiej Dostojnego Jubilata! Będąc blisko Osoby Czcigodnego Księdza Prałata Czesława, w tym szczególnym dniu Jego złotego jubileuszu kapłaństwa, pragnęliśmy wyrazić Mu naszą życzliwość, wdzięczność i nasze braterstwo. Jestem głęboko przekonany, że obecność tylu polskich kapłanów na uroczystości jubileuszowej była wymownym znakiem szczerej przyjaźni wobec Niego! Gdyby nie obowiązki parafialne i te olbrzymie brazylijskie odległości, jakie nas dzielą, z pewnością byłoby nas dużo, dużo więcej przy ołtarzu jubileuszowym, aby wspólnie dziękować za dar kapłaństwa i łaskę złotego jubileuszu Czcigodnego Księdza Prałata Czesława! Myślę, że my uczestnicy uroczystości jubileuszowej byliśmy reprezentantami tych wszystkich polskich misjonarzy, którzy doznali od Jubilata wiele życzliwości, a także pomocy. Iluż polskich kapłanów, u początku swojej misyjnej drogi, biorąc udział w kursach języka portugalskiego i integracji z miejscowym Kościołem, spieszyło do stołecznej parafii ks. Czesława, aby u Niego znaleźć zrozumienie, pokrzepienie, a często i prosząc o pomoc w załatwianiu różnych formalności.
Czcigodny Ksiądz Czesław, tegoroczny Złoty Jubilat, to nie przeciętny polski kapłan na brazylijskiej ziemi! Jest On zawsze duszą wspólnych spotkań polskich misjonarzy, gdziekolwiek się z nimi spotyka! Niech PAN, który powołał Go do udziału w swoim kapłaństwie, udziela Mu wielu, wielu łask i długich lat w zdrowiu, pogodzie ducha! Niech nadal cieszy się przyjaźnią hierarchów i zaufaniem swoich wiernych! W imieniu polskich i polonijnych duszpasterzy pragnę jedynie zapewnić Dostojnego Jubilata, że Jego Osoba jest obecna w naszych sercach i modlitwach! Sto lat! Ad multom annos, Parabéns i szczęść Boże!
***Ks. jubilat Czesław Rostkowski otrzymał święcenia kapłańskie 29 lipca 1959 r. w Łomży. Pracował w kilku parafiach macierzystej diecezji. Odczuwając powołanie misyjne, na początku 1971 r. przybył do Brazylii. Początkowo pracował w archidiecezji kurytybskiej. Pod koniec 1980 r. został zaproszony do stolicy, aby w niej pełnił posługę kapłańską. Przez dwa lata pracował równocześnie w dwóch parafiach (Matki Boskiej Zdrowia i Matki Boskiej Nazaretańskiej). Kiedy świętował jubileusz 25. lecia kapłaństwa (15 sierpnia 1984 r.) ówczesny ordynariusz Brasilii, arcybiskup José Freire Falcão poprosił go, aby został proboszczem stołecznej parafii katedralnej. Oprócz posługi proboszcza katedry, przez wiele lat był także wikariuszem generalnym archidiecezji i jej ekonomem. Po dwunastu latach ks. prałat poprosił o zwolnienie z obowiązków proboszcza katedry. Został mianowany proboszczem parafii św. Judy Tadeusza, gdzie rozpoczął budowę kościoła parafialnego. Inauguracja i poświęcenie kościoła nastąpiło 27 maja 2000 r. Podczas Mszy św. jubileuszowej kardynał Falcão podkreślił, że kościół ten jest najpiękniejszy w całej archidiecezji.