List prefekta Kongregacji do spraw Duchowieństwa.
Kochani Współbracia w kapłaństwie,
Zwracam się do Was, związanych poprzez e-mail z naszą stroną internetową www.clerus.org. Proponuje Wam ona specyficzną dokumentację do stałej dalszej formacji: przede wszystkim dzięki Międzynarodowym Wideokonferencjom Teologicznym, organizowanym od ponad trzech lat przez Kongregację do spraw Duchowieństwa na tematy, które Was szczególnie dotyczą.
Obecnie, po świętach Bożego Narodzenia, pragnę wyrazić moją wdzięczność zwłaszcza Warn, Proboszczom. W tym roku, który w szczególny sposób jest poświęcony Najświętszej Eucharystii, jeszcze bardziej żyjecie w swoich parafiach eucharystyczną Tajemnicą i dajecie o niej świadectwo.
„To czyńcie na Moją pamiątkę” - oto prośba Jezusa, a my, spełniając swoją posługę kapłańską, codziennie uobecniamy na ołtarzu Jego Ciało i Jego Krew w sposób sakramentalny. Dlatego możemy głosić: „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1,14).
Okres Bożego Narodzenia łączy się w szczególny sposób z dziećmi. Bóg, który stał się człowiekiem, Emmanuel, ukazuje się nam z obliczem dziecka. Jako człowiek dorosły będzie Jezus głosił, że droga do Królestwa Niebieskiego przebiega przez serce dziecka: „Jeśli się nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 18,3).
Podczas Modlitwy Anioł Pański, dnia 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, Ojciec Święty ponownie podkreślił znaczenie dzieci w Kościele: „Dzieci są teraźniejszością i przyszłością Kościoła. Spełniają one aktywną rolę w ewangelizacji świata. Swoimi modlitwami przyczyniają się do ocalenia i ulepszenia świata”.
Jak można by w tym roku poświęconym w szczególny sposób Eucharystii nie pomyśleć o tych, którzy są pierwszymi adresatami katechezy w naszych parafiach: o dzieciach? Przyjmujemy je, otoczone ich rodzinami, przy chrzcielnicy i spotykamy je znowu później, gdy uczestniczą w kursach katechetycznych w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii świętej.
Wielki, kanonizowany przez Kościół papież, Pius X, właśnie dzieciom poświęcił wiele uwagi i duszpasterskich starań. 8 sierpnia 1910 roku wydał dekret Quam singularis, który ustala, że do przyjęcia pierwszej Komunii świętej można dopuszczać dzieci od 7 roku życia.
Dla duszpasterstwa dzieci rozstrzygnięcie to oznaczało decydujący zwrot: odtąd mogły przyjmować Komunię świętą, po odpowiednim przygotowaniu w swoich parafiach, przekazującym im pierwsze i podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej. Wiek przyjęcia Pierwszej Komunii świętej został już wtedy ustalony na mniej więcej 7 rok życia, kiedy mianowicie dziecko potrafiło odróżnić Ciało Pańskie od zwykłego chleba.
Wraz ze świętym papieżem Piusem X wielu ludzi jest przekonanych, że praktyka dopuszczania dzieci od 7 roku życia do Pierwszej Komunii świętej przyniosła wiele łask. Nie można ponadto pominąć historycznego faktu, że w Kościele pierwotnym udzielano sakramentu Eucharystii nowo narodzonym w połączeniu z ich chrztem, mianowicie w formie kilku kropel konsekrowanego wina.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.