Święty Tomasz z Akwinu: Akwinata

Ludzie postępując normalnie, czyli zgodnie z rozumem, żyją szczęśliwie na ziemi i zapewniają sobie szczęście wieczne.

Tomasz z Akwinu (stąd nazywano go Akwinatą) przejął od Arystotelesa metafizykę wraz z postrzeganiem świata jako ukierunkowanego ku celowi procesu. Nader doniosła była w jego nauce zasada jedności bytu i dobra: „byt i dobro nakładają się”. Tomasz z Akwinu – realista jak Arystoteles – dostrzegał istnienie zła, stał jednak na stanowisku, że zło trzeba i można pokonać. We wszystkich bowiem – jak pisał – bytach i zdarzeniach tkwi naturalna skłonność do dobra, a człowiek potrafi dzięki rozumowi poznać dobro.

Należy cenić każde dobro, istnieje hierarchia dóbr, ale nie ma dóbr nieważnych. Stąd u Tomasza tożsamość dwu naczelnych zasad: „czyń dobro, a zła unikaj” oraz „zachowuj się rozumnie”. Są to zasady ogólne, wymagające konkretyzacji. Powinno się jej dokonywać za pomocą dwóch kryteriów: natury człowieka (czyli prawa naturalnego, którego koncepcję przejął od Arystotelesa) oraz Dekalogu. I tak jako istota rozumna, człowiek pragnie poznać prawdę, stąd obowiązek jej poznania. Z popędu płciowego i rozrodczego wynika nakaz rodzenia i wychowania dzieci. Jako istota społeczna winien człowiek nawiązywać przyjaźnie. Instynkt samozachowawczy każe szanować i pielęgnować życie... Tomasza z Akwinu nazwano filozofem natury.

Natura to u św. Tomasza nie tylko coś, co się opisuje – natura zobowiązuje. Rozumienie natury jako czegoś, co można poznać i potem odpowiednio się zachować, pozwoliło mu kreślić optymistyczną wizję świata – uporządkowanego, przyjaznego człowiekowi. Świat chrześcijański nazywał społecznością doskonałą – ludzie postępując normalnie, czyli zgodnie z rozumem, żyją szczęśliwie na ziemi i zapewniają sobie szczęście wieczne.

Była to odważna wizja świata. Tomasz był zresztą człowiekiem odważnym: jako nastolatek wbrew ojcu i rodzinie wstąpił do zakonu, jako uczony odważył się przejąć dorobek filozoficzny Arystotelesa, poganina przecież, miał odwagę postrzegać świat optymistycznie, mimo że ludzi średniowiecza trapiły liczne lęki, współcześni Tomaszowi kaznodzieje przedstawiali przyszłość – zwłaszcza tę wieczną – w nader ponurych barwach, a czasy były wtedy bardzo niespokojne. Za życia miał więcej przeciwników niż zwolenników.

Znalazł się nawet autor, który odkrył w pismach św. Tomasza 117 – jak twierdził – błędów. A jednak to jego filozofię nazwano „wieczystą”. Okazała się nader przydatna zwłaszcza wtedy, gdy po wstrząsach i zawirowaniach trzeba było stawiać świat na nogi. Recepta jest prosta: posługiwać się rozumem, szanować każdy byt, cenić dobro...

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Tomek
  28.01.2016 13:22
  Molitwa św. Tomasza z Akwinu

  "Panie, Ty wiesz lepiej aniżeli ja sam,
  że się starzeję i pewnego dnia będę stary.
  Zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania,
  ze muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
  Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek.
  Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym, czynnym, lecz nie narzucającym się.
  Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości, jakie posiadam,
  ale Ty, Panie, wiesz, że chciałbym zachować do końca paru przyjaciół.
  Wyzwól mój umysł od niekończącego brnięcia w szczegóły
  i dodaj mi skrzydeł, bym w lot przechodził do rzeczy.
  Zamknij mi usta w przedmiocie mych niedomagań i cierpień,
  w miarę jak ich przybywa,
  a chęć wyliczenia ich staje się z upływem lat coraz słodsza.
  Nie proszę o łaskę rozkoszowania się opowieściami o cudzych cierpieniach,
  ale daj mi cierpliwość wysłuchania ich.
  Nie śmiem Cię prosić o lepszą pamięć, ale proszę Cię o większą pokorę
  i mniej niezachwianą pewność, gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi.
  Użycz mi chwalebnego poczucia, że czasami mogę się mylić.
  Zachowaj mnie miłym dla ludzi, choć z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać.
  Chcę być świętym, ale zgryźliwi starcy - to jeden ze szczytów osiągnięć szatana.
  Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach
  i niespodziewanych zalet w ludziach. Daj mi, Panie łaskę mówienia im o tym."

 • Gość
  08.09.2017 23:58
  Piękne..
 • Jakub
  10.05.2019 16:10
  Nie do końca rozumiem fragment ,,Spowiednik, który był przy nim przy śmierci, wystraszył się, bo jego spowiedź była spowiedzią pięcioletniego dziecka.'' Może mi ktoś to wytłumaczyć? Z góry dziękuję.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7