Pismo Święte będzie można teraz studiować przez radio i Internet. Powstające studium radiowo-internetowe to niepowtarzalna okazja dla wszystkich, by słowo Boże bardziej poznali, umiłowali i nim żyli.
Chodzę do kościoła, nawet częściej niż raz w tygodniu, modlę się, przystępuję do sakramentów. Czegoś mi jednak brakuje. Mam wrażenie, że stoję w miejscu i nie rozwijam się, muszę na nowo znaleźć dla siebie miejsce w Kościele – zwierza się pan Krzysztof z Tarnowa.
Z myślą o wszystkich osobach, chcących pogłębić swą wiarę, a także pragnących lepiej poznać Boże słowo powstaje Radiowo-Internetowe Studium Biblijne. To pierwsza tego typu inicjatywa w diecezji i jedna z nielicznych w Polsce. Jej organizatorem jest diecezja tarnowska oraz tarnowski odział Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. – Trzy lata temu, przy parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, zorganizowaliśmy studium biblijne, a widząc zainteresowanie tą formą przekazu wiedzy na temat Biblii, postanowiliśmy pójść krok dalej i tak zrodził się pomysł studium radiowo-internetowego – wyjaśnia ks. dr Piotr Łabuda, moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, pomysłodawca radiowego studium.
Sądeckie spotkania nie są wyjątkiem, podobne odbywają się m.in. w Dębicy, Tarnowie, Mielcu, Bochni. Prowadzą je bibliści – wykładowcy Wydziału Teologicznego tarnowskiej sekcji PAT. Spotkania gromadzą wiele osób chcących pogłębić swą wiedzę na temat Pisma Świętego. – To okazja do postawienia pytań, a tym samym rozwiania wątpliwości i poszerzenia wiedzy – podkreśla Anna Bałut z Tarnowa.
Biblijne spotkania w eterze
Mimo chęci nie każdy może przyjść na wykłady o Biblii. Odległość, praca czy choroba często stoją na przeszkodzie. – Na nas, jako biblistach, spoczywa obowiązek przybliżenia Pisma Śwętego na wszelkie możliwe sposoby – zauważa ks. prof. Michał Bednarz, wykładowca nauk biblijnych. – Powstające studium daje szansę tym, którzy nie wychodzą z domu, a słuchają na przykład radia czy mają dostęp do Internetu – dodaje. Od 1 marca do końca czerwca, przez 17 kolejnych niedziel, w diecezjalnym radiu RDN Małopolska emitowane będą wykłady o Biblii.
W pierwszym semestrze ze słuchaczami w eterze spotykać się będą ks. prof. Michał Bednarz i ks. dr Piotr Łabuda. Po przerwie wakacyjnej studium wznowi swą działalność. Zakończy się w czerwcu 2010 roku. Wykłady, w wersji tekstowej i plikach audio, będą też dostępne na stronach internetowych diecezji tarnowskiej (www.diecezja.tarnow.pl), radia RDN Małopolska (www.rdn.pl), tarnowskiego „Gościa Niedzielnego” (www. tgn.diecezja.tarnow.pl) i wydawnictwa „Biblos” (www.biblos.pl). Osoby, które zapiszą się na studium, otrzymają materiały z poszczególnych wykładów, a na koniec pamiątkowy dyplom jego ukończenia. Zapisując się na studium, należy podać imię i nazwisko, swoją parafię oraz adres do korespondencji.
Biskup zaprasza
Studium adresowane jest do wszystkich. – Jest otwarte na każdego, kto ma potrzebę i ochotę lepiej poznać swoją wiarę, bo przecież wiara nasza rodzi się z Pisma Świętego – podkreśla ks. Łabuda. Do udziału w studium zachęca wiernych bp Wiktor Skworc. 15 lutego we wszystkich kościołach diecezji został odczytany komunikat. „W trwającym Roku św. Pawła jesteśmy szczególnie wezwani, by pójść śladami Apostoła Narodów i pochylić się nad Pismem Świętym” – przypomina biskup. Szczególne zaproszenie kieruje do osób zaangażowanych w ruchy i stowarzyszenia:
„Zachęcam członków parafialnych rad duszpasterskich, parafialnych oddziałów Caritas, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło–Życie, lektorów, młodzież żeńską z DSM i wolontariuszy oraz całe rodziny do skorzystania z tej możliwości poznania Pisma Świętego”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.