Europa odnajdzie nadzieję

Papież na Twitterze.

„Europa odnajdzie nadzieję, gdy człowiek znajdzie się w centrum jej instytucji. Św. Benedykcie, módl się na nami!” – napisał Papież na Twitterze. Nawiązał w ten sposób do przypadającego dziś wspomnienia świętego patrona Europy. Obchodzi się je w rocznicę powrotu jego relikwii do opactwa na Monte Cassino.

Jedne z najważniejszych obchodów dzisiejszego święta mają miejsce w Nursji, rodzimym mieście św. Benedykta i jego siostry Scholastyki. Miasto to z trudem podnosi się z gruzów po silnym trzęsieniu ziemi w 2016 r. Bazylika wzniesiona nad rodzinnym domem świętych została zrównana z ziemią. Żyjąca przy niej wspólnota benedyktynów przeniosła się tuż za miasto i tam buduje swą nową siedzibę. Zabytkowa bazylika św. Benedykta jest natomiast odbudowywana przez diecezję, do której formalnie należy, przy wsparciu Unii Europejskiej.

Benedyktyni, którzy pozostali w Nursji po trzęsieniu ziemi są silnym znakiem nadziei dla miejscowej ludności. Świadczą o tym ich ambitne plany. Aktualnie modlą się jeszcze w prowizorycznej, drewnianej kaplicy, wybudowanej tuż po trzęsieniu ziemi. Dostali już jednak pozwolenie na budowę dużego klasztoru, w którym przewidziano miejsce dla co najmniej 30 mnichów. Stolica Apostolska natomiast w pełni uregulowała ich sytuację kanoniczną, uznając ich za niezależny przeorat. Jest to bowiem wspólnota młoda i międzynarodowa, która powstała w rodzinnym mieście św. Benedykta w kontekście Wielkiego Jubileuszu z inicjatywy amerykańskiego benedyktyna o. Cassiana Folsoma.

«« | « | 1 | » | »»
 • tomak
  12.07.2018 12:33
  "„Europa odnajdzie nadzieję, gdy człowiek znajdzie się w centrum jej instytucji. Św. Benedykcie, módl się na nami!” NIE!!! Europa odrodzi się wtedy, gdy Bóg (nie człowiek) znajdzie się w centrum wszystkiego tego, co dzieje się w Europie. Św. Benedykt oddziałał tak mocno na Europę w ciągu wieków nie dlatego, że zaufał w inteligencję i zdolności swoich współbraci, lecz dlatego że zawierzył BOGU. To jest istotna różnica.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6