Serbia, Kosowo, Macedonia, Czarnogóra...

Kościół w sprawie integracji krajów bałkańskich z UE.

Kościół katolicki zaangażował się w mediacje dotyczącą integracji Serbii, Kosowa, Macedonii i Czarnogóry z Unią Europejską. Konferencja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej poprosiła w tym celu o współpracę Międzynarodową Konferencję Episkopatu Świętych Cyryla i Metodego, która zrzesza biskupów tych bałkańskich krajów. Przygotowany przez nich dokument wszedł w skład „deklaracji sofijskiej” w sprawie Bałkanów Zachodnich.

„Prawdą jest, że Unia Europejska nie jest idealna, ale jest lepsza niż inne rzeczywistości, które mogą zająć jej miejsce” – mówi bp Ladislav Német, przewodniczący Międzynarodowej Konferencji Episkopatu Świętych Cyryla i Metodego. Hierarcha gościł w ostatnich dniach w Brukseli, gdzie wymieniał się doświadczeniami w kontekście procesu integracji krajów Europy południowo-wschodniej.

Bp Német uważa, że integracja krajów bałkańskich do wspólnoty europejskiej, może zagwarantować większą stabilizację w tym regionie, co według niego jest ważniejsze niż niektóre negatywne aspekty współpracy.

"Naszą nadzieją jest to, że udało się wzbudzić zaufanie u tych, którzy jeszcze nie są przeświadczeni, że warto włączyć te państwa do wspólnoty europejskiej – mówi Radiu Watykańskiemu bp Német. – Mamy coś do zaoferowania, ale nie tylko to jest ważne. Myślę również, że jeśli będziemy członkami UE, rozwiążą się różne problemy, które były zawsze związane z Bałkanami. Każde z tych państw chce wejść do wspólnoty europejskiej wiedząc, że ta wspólnota to nic innego, jak wspólnota pokoju, jak podkreśla Papież Franciszek. Od 1945 r. w Zachodniej Europie nie było wojny, a to częściowo, jeżeli nie całkiem, dzięki wspólnocie europejskiej. Jeżeli chodzi o inne sprawy, to oczywiście mogą być pozytywne lub negatywne aspekty, ale myślę, że pokój jest największą wartością, którą w tym momencie wspólnota europejska może zaproponować".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11