Ta książka naprawdę budzi nadzieję na zbliżenie. Każdy, kto z dobrą wolą szuka wyjaśnienia wątpliwości, powinien po nią sięgnąć.
Nakładem wydawnictwa WAM ukazała się niedawno książka Rocco Buttiglione'go "Przyjacielska odpowiedź krytykom Amoris Laetitia". To bardzo cenna publikacja i dobrze, że ukazała się już po polsku.
Ważna jest nie tylko dlatego, że spór wokół dokumentu papieża Franciszka nie tylko nie słabnie, ale wydaje się zaostrzać, a dokument ciągle nie jest rozumiany tak, jak rozumiany być powinien. Ważna jest także dlatego, że stanowi katechezę na temat sakramentów: pokuty i pojednania, Eucharystii i małżeństwa. Autor ma przy tym dużą umiejętność pisania prosto o rzeczach niełatwych...
Niedawny komentarz na temat Amoris Laetitia zakończyłam stwierdzeniem, że mówiąc o dopuszczeniu do sakramentów niektórych osób żyjących w związkach niesakramentalnych nie możemy pominąć niebagatelnego pytania o zgorszenie. Konieczna jest katecheza na temat prawdy o małżeństwie – nierozerwalnym związku kobiety i mężczyzny, ale także nauczania o grzechu i warunkach sakramentu pojednania oraz o Eucharystii i podjęcie działań, które pozwolą uniknąć niejasności. Ta książka jest fantastyczną odpowiedzią na postawiony problem.
Za zgodą wydawnictwa publikujemy jej fragment, pierwszy rozdział, pierwsze ujęcie problemu (zobacz). Już tutaj jednak znajdziemy podstawowe wyjaśnienie i rozróżnienie między etyką sytuacyjną, która mówi, że o dobru lub złu danego czynu decyduje intencja, a rozważaniem, czy czyn człowieka był czynem świadomym i wolnym. Wydaje mi się, że takiej katechezy bardzo brakuje (co samo w sobie jest dość przerażające: to podstawa). Rocco Buttiglione na tym jednak nie poprzestaje. W kolejnych rozdziałach wyjaśnia, między innymi, na czym polega zło rozpadu małżeństwa. Nie, bynajmniej nie chodzi tylko o cudzołóstwo. I nie jest to próba zbagatelizowania tej kwestii. Wręcz przeciwnie.
Cennym uzupełnieniem książki jest przedmowa, napisana przez byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerharda Ludwiga Muellera. Kardynał pisze:
Jestem przekonany, że pogłębione analizy, które proponuje Rocco Buttiglione, mimo wszelkich ograniczeń i konieczności integracji argumentacji katolickiej, otworzą drzwi i przerzucą mosty, zbliżając do siebie krytyków i entuzjastów adhortacji Amoris Laetitia i pomogą przezwyciężyć od wewnątrz wątpliwości autorów krytycznych opinii. Także ci, którzy powołują się na Amoris Laetitia, odczytując ją powierzchownie, relatywizując nierozerwalność małżeństwa i podważając podstawy moralności ugruntowanej w stworzeniu i w Objawieniu, znajdą tu powody do poważnego przemyślenia swoich stanowisk.
Niech ten cytat będzie zachętą szczególnie dla tych, którzy mają poważne wątpliwości...
Obszerna przedmowa kardynała napisana jest językiem właściwym kardynałowi, zatem trudniejszym. Ale zainteresowanym polecam, także ze względu na ostatnio krążące w mediach jego wypowiedzi, które interpretowano jako ustawienie się po stronie krytyków adhortacji i papieża Franciszka. Tam mieliśmy do czynienia z urywkami, tu mamy pełny wykład. Ryzyko nadinterpretacji wypowiedzi medialnych nie dotyczy tylko papieża...
Ta książka naprawdę budzi nadzieję na zbliżenie. Każdy, kto z dobrą wolą szuka wyjaśnienia wątpliwości, powinien po nią sięgnąć.
Rocco Buttiglione: Przyjacielska odpowiedź krytykom Amoris laetitia. Wydawnictwo WAM,.
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Rocco Buttiglione nawiązuje często do encykliki Jana Pawła II Veritatis Splendor. Papież sprzeciwiał się w niej etyce sytuacyjnej. Kiedy ten dokument został podpisany? (proszę o podanie pełnej daty).
Odpowiedź: 6 sierpnia 1993.
Nagrody wylosowali:
Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).