W warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyły się główne obchody ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w tak szczególnym miejscu, jakim jest sanktuarium św. Andrzeja Boboli, "chodzi o to, by zdemaskować swoją ociężałość ducha, niemoc, a może wręcz bylejakość”.
- Coś trzeba ze sobą zrobić, gdy stoi się nad relikwiami tak wielkiego męczennika - nawoływał.
W Mszy św. uczestniczył prowincjał jezuitów o. Tomasz Ortman SJ, wice burmistrz Mokotowa Krzysztof Skolimowski, rektor papieskiego Wydziału Sekcji św. Jana Chrzciciela ks. Krzysztofa Pawlinę, wykładowcy i pracownicy Collegium Bobolanum oraz klerycy warszawskiego seminarium i seminarium misyjnego Redemptoris Mater oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej archidiecezji warszawskiej.
16 maja przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski i metropolii warszawskiej. W tym roku przypada 80. rocznica kanonizacji męczennika i 200. powstania metropolii warszawskiej.
W sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie, które ma charakter narodowy, spoczywają zachowane w całości relikwie tego męczennika.
Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży, Pińsku.
Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Jego gorliwość przyniosła mu określenie "łowcy dusz - duszochwata”. Budziła jednak niechęć wśród wielu ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.
Św. Andrzej Bobola został kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI a w 2002 r. został ogłoszony patronem Polski. W 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się jego relikwie, tytuł sanktuarium narodowego. Oficjalne ogłoszenie tego tytułu miało miejsce 16 maja 2008 r. podczas uroczystości ku czci świętego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).