Rada Stała KEP: Misją Kościoła jest ochrona życia każdego człowieka

Ochrona życia każdego człowieka, ogólnopolskie kościelne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości oraz wybór Kościelnego Inspektora Danych Osobowych – to główne kwestie poruszane na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce na Jasnej Górze 2 maja 2018 r.

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat z posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

W dn. 2 maja na Jasnej Górze miało miejsce posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas obrad podkreślono między innymi, że misją Kościoła jest ochrona życia każdego człowieka na wszystkich etapach jego istnienia, bo każde ludzkie życie jest darem Bożym. W związku z tym – tak jak w przeszłości – Kościół będzie się wstawiał za życiem każdego człowieka, a w szczególności za życiem najsłabszych, którymi są dzieci nienarodzone i osoby niepełnosprawne. 

Kościół włącza się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski ponawia zaproszenie na ogólnopolskie kościelne obchody, jakimi będą następujące Msze Święte za Ojczyznę: 3 maja na Jasnej Górze, w uroczystość Matki Bożej, Królowej Polski; 13 maja w Krakowie we wspomnienie św. Stanisława, Biskupa i Męczennika; 3 czerwca w Święto Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości, również w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Kościół katolicki przykłada wielką wagę do ochrony danych osobowych. W związku z tym, że przepisy Unii Europejskiej z tym związane wchodzą w życie 25 maja br., w dn. 30 kwietnia br. został promulgowany – zatwierdzony uprzednio przez Stolicę Apostolską – Dekret ogólny w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim Na zebraniu Rady Stałej ks. dr hab. Piotr Kroczek, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie został wybrany na pełniącego obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych. Jednocześnie biskupi przypominają, że na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zostały uruchomione Studia Podyplomowe – Ochrona Danych Osobowych w Kościele. 

Z Jasnej Góry biskupi błogosławią Polakom w kraju i za granicą i zachęcają rodaków do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny.

Jasna Góra, 2 maja 2018 r. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jurek
  03.05.2018 09:59
  A jakis ksiadz odwiedzil niepelnossprawnych w Sejmie?
 • cicha i spokojna
  03.05.2018 16:20
  Dlaczego Kościół nie upomni rządzących aby przestali marginalizować niepełnosprawnych? Dlaczego rząd proponuje pieluchy inwalidom zamiast "pieniędzy"? W czym niepełnosprawni są gorsi od rodzin 500+????? Dlaczego kościół nie stanął po stronie chorych i dorosłych niepełnosprawnych? Co ci inwalidzi Wam zrobili, że ich nie lubicie????
 • MAREK.LN
  04.05.2018 16:24
  "Kościół będzie się wstawiał za życiem każdego człowieka, a w szczególności za życiem najsłabszych, którymi są dzieci nienarodzone i osoby niepełnosprawne." - cóż, za hipokryzja. Jakoś nie widzę wstawiania się za osobami niepełnosprawnymi protestującymi w sejmie
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11