Tego chce Bóg

Patriarcha Bartłomiej o zjednoczeniu katolików i prawosławnych.

Nawet jeśli posuwamy się powoli i napotykamy niekiedy na trudności, nic nie zdoła nas zatrzymać na drodze do zjednoczenia naszych świętych Kościołów, bo tego chce Bóg, a my musimy być Jego świadkami w tym świecie, któremu Bóg jest obojętny – powiedział prawosławny patriarcha Konstantynopola podczas spotkania z pielgrzymką rzymskich kapłanów. Zostali oni przyjęci w jego oficjalnej siedzibie wraz z papieskim wikariuszem dla Rzymu abp. Angelem De Donatisem, który przekazał patriarsze serdeczne pozdrowienia Ojca Świętego.

Honorowy zwierzchnik prawosławia zauważył, że wytrwałość w dążeniu do jedności wydaje już swoje owoce, również na polu dialogu teologicznego. Przykładem tego jest posiedzenie komisji mieszanej w 2016 r., na którym bardzo obszernie i skutecznie zajęto się tematem prymatu i synodalności. Nawiązując do Wielkanocy, którą prawosławni będą obchodzić w przyszłą niedzielę, Bartłomiej I wyraził nadzieję, że już niebawem uda się ustalić wspólną datę świąt paschalnych. Zapowiedział ponadto, że pod koniec maja ponownie odwiedzi Papieża Franciszka.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ktoś
  06.04.2018 09:51
  Daj Boże! Módlmy się o to wytrwale! Z punktu widzenia normalnego człowieka podział na prawosławie i katolicyzm jest nie do pojęcia. Wygląda to na dziecięcy spór czyja piaskownica jest ważniejsza. Prawosławie ma powody być nieufne w stosunku do katolicyzmu. Kościół katolicki również ma swoje powody nieufności do prawosławia. Jeśli jednak zostawi się na boku historię i przez moment popatrzy na prostego, szczerze wierzącego katolika i prawosławnego (tylko nie broń Boże takiego który wiarę miesza z zabobonami) to od razu widać, że jest to nierozumne rozdzielenie, które już dawno powinno się zakończyć.
 • eko
  09.04.2018 10:22
  Szkoda, że na stronie ani słowa o zstąpieniu Świętego Ognia w kaplicy Zmartwychwstania/Świętego Grobu jakie miało w ostatnią sobotę w Jerozolimie :-( Po eucharystii oraz całunach turyńskim, z Manopello i Oviedo to najstarszy cud chrześcijańskiej wiary!
 • Tango
  16.04.2018 21:11
  Jestem całym sercem za połączeniem, mamy być jedno!Serdeczne pozdrowienia dla naszych braci i Patriarchy Bartłomieja.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10