Wysokiej rangi przedstawiciele religijni spotkają się w Wiedniu, by wspólnie zastanowić się, jak można przyczynić się do dialogu i pokoju w regionie bliskowschodnim. Według informacji Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego Króla Abdullaha KAICIID, w dniach 26 i 27 lutego do stolicy Austrii przybędą zwierzchnicy religijni chrześcijańscy i muzułmańscy.
Konferencja ma na celu uchwalenie planu działań, które pozwolą na zlikwidowanie podziałów stworzonych przez ekstremistów, takich jak terrorystyczne ugrupowanie „Państwo Islamskie” oraz na przywrócenie solidarności społecznej w świecie arabskim.
Ze strony chrześcijańskiej udział w konferencji zapowiedzieli m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran, który przekaże przesłanie od papieża Franciszka, patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I, patriarcha Aram Kahishian z Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego oraz Andrea Zaki Stephanous z ewangelikalnego Kościoła Egiptu. Ze świata arabskiego obecni będą wielcy mufti Egiptu szejk Shawki Allan, Libanu szejk Abdullatif Derian oraz Palestyny szejk Mohammed Hussein, a także sekretarz Muzułmańskiej Ligi Arabskiej, Mohammad Al-Issa.
W spotkaniu pod hasłem „Dialog międzyreligijny i pokój: wsparcie dla pokojowego współżycia i wspólnoty obywateli” będą uczestniczyli także przedstawiciele innych regionów ogarniętych wojną, wśród nich nigeryjski kardynał oraz dwaj wysokiej rangi przedstawiciele chrześcijaństwa i islamu z Mjanmy: Joseph Maung Win i Aye Lwin. Do Wiednia przyjedzie też wnuczka Mahatmy Ghandiego, działaczka pokojowa z Republiki Południowej Afryki Ela Gandhi oraz ponad 200 dostojników religijnych, wysokiej rangi polityków, naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Według KAICIID, specjalizującego się w dialogu i rozwiązywaniu konfliktów, konferencja ma stanowić „kamień milowy” w budowaniu więzi społecznych i pokojowego współżycia w świecie arabskim. Dialog religii może wnieść „pozytywny wkład w budowanie pokoju”, uważa organizacja. – Nawet jeśli uznamy, że zagrożenie ze strony ugrupowań „Państwa Islamskiego” należy już do przeszłości to nadal jesteśmy świadkami spowodowanych przez nich głębokich podziałów w różnorodności, tak bardzo zakorzenionej w kulturach arabskich, stwierdził sekretarz generalny KAICIID, Faisal Bin Muaammar. Wyraził jednocześnie nadzieję na odbudowanie zaprzepaszczonego „wspólnego obywatelstwa”. Przyczynić się do tego powinien dialog religijny na wszystkich płaszczyznach.
Nie jest to pierwsza konferencja organizowana przez KAICIID w Wiedniu poświęcona problematyce pokoju na Bliskim Wschodzie. Pod hasłem „Zjednoczeni przeciw przemocy w imię religii” obradowała tam w listopadzie 2014 roku konferencja, poświęcona krytycznej sytuacji w Iraku i Syrii. W ogłoszonej na zakończenie obrad „wiedeńskiej deklaracji przeciw przemocy w imię religii” przedstawiciele religii z różnych krajów arabskich – szejkowie, imamowie i biskupi – zgodnie sprzeciwili się „zbrodniczemu wykorzystywaniu religii dla wykluczania, ucisku i zabijania ludzi”. „Apelujemy o zachowanie różnorodności w społeczeństwach arabskich, będącym od wieków naszym dziedzictwem” – głosił wspólny dokument podpisany przez ponad stu przedstawicieli religii. W sposób jednoznaczny potępiono okrucieństwa popełniane przez dżihadystów określając ich jako „tych, którzy przygotowują dla siebie «Państwo Islamskie» w Iraku i Syrii”.
Efektem tego spotkania były m.in. aktywności w mediach społecznościowych, oświacie, działania na rzecz pojednania i więzi społecznych oraz umacnianie dialogu międzyreligijnego. W szkoleniu zorganizowanym w siedzibie KAICIID uczestniczyło ponad 400 młodych przedstawicieli religii z Bliskiego Wschodu. Z inicjatywy Centrum Dialogu powstała też sieć współpracy religijnych wydziałów uniwersyteckich w świecie arabskim.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.