Papież do wspólnoty Seminarium Regionu Sardynii

Zachęcam was, abyście już od teraz przygotowywali się do bycia kapłanami z ludu wziętymi i dla ludu, a nie tymi, którzy ciemiężą powierzony sobie lud, abyście byli sługami.

Kroczcie z radością, wytrwałością i odpowiedzialnością drogą seminaryjnej formacji, aby nauczyć się tego sposobu życia apostolskiego, które będzie zdolne odpowiedzieć na współczesne wyzwania ewangelizacji – powiedział Franciszek do alumnów Papieskiego Seminarium Regionu Sardynii. Papież przyjął ich wraz z przełożonymi i formatorami na audiencji z okazji 90. rocznicy powstania. Zachęcił, aby jubileusz stał się okazją do nowego impulsu w duszpasterstwie powołaniowym oraz w formacji do podjęcia zadań kapłańskich.

 „Współczesna bieda duchowa i materialna sprawiają, że jeszcze ważniejsze staje się to, do czego kapłani zawsze byli wezwani, czyli do bycia pasterzami szczególnie wyczulonymi na ludzi ubogich, zdolnymi do towarzyszenia im, do dzielenia z nimi ich prostego stylu życia tak, aby ubodzy czuli, że kościoły są w pierwszym rzędzie ich domem. Zachęcam was, abyście już od teraz przygotowywali się do bycia kapłanami z ludu wziętymi i dla ludu, a nie tymi, którzy ciemiężą powierzony sobie lud, abyście byli sługami. Bardzo potrzeba ludzi Bożych, którzy patrzą na to, co najważniejsze, którzy prowadzą życie wstrzemięźliwe i przejrzyste, bez nostalgii za tym, co minęło, ale zdolni do patrzenia w przód, zgodnie ze zdrową tradycją Kościoła” – powiedział Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że seminarium jest szkołą wierności Jezusowi i Kościołowi, aby opowiadać się za Nim w sposób wolny i nieodwołalny. Aby uczyć się tej postawy, należy zgłębiać tajemnicę modlitwy, która swój szczyt znajduje w Eucharystii oraz w studium i kontemplacji Pisma św.

Franciszek zwrócił uwagę także na szczególną rolę formatorów, od których, w dużym stopniu, zależy jakość przyszłych kapłanów. Ich zadaniem jest dbałość o zrównoważony i spójny rozwój człowieczeństwa kandydatów do kapłaństwa tak, aby w przyszłości mogli podjąć powierzoną im misję.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7