Benedykt XVI: Pielgrzymuję do Domu

"Pielgrzymuję do Domu" - napisał emerytowany 90-letni papież Benedykt XVI w liście do rzymskiej redakcji dziennika "Corriere della Sera". Gazeta publikuje list w środę, tuż przed piątą rocznicą historycznej dymisji papieża.

Publicysta dziennika Massimo Franco, do którego adresowany jest ten złożony z dziewięciu linijek list, wyjaśnił czytelnikom, że w związku ze zbliżającą się rocznicą abdykacji redakcja postanowiła zwrócić się do emerytowanego papieża z pytaniem o jego zdrowie i samopoczucie.

11 lutego 2013 roku Benedykt XVI wywołał na świecie szok, ogłaszając, że ustępuje z powodu braku sił i ze względu na swe zdrowie. Wyjaśnił, że będzie żył "ukryty dla świata". Zakończył posługę następcy świętego Piotra 28 lutego. Pozostał za Spiżową Bramą, gdzie mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich.

W liście przekazanym włoskiemu dziennikarzowi napisał: "Wzruszyło mnie to, że wielu czytelników Pana gazety pragnie wiedzieć, jak spędzam ten ostatni okres mego życia".

"Mogę tylko powiedzieć, że w powolnym zmniejszaniu się sił fizycznych wewnętrznie pielgrzymuję do Domu" - dodał emerytowany papież.

"To wielka łaska dla mnie, że jestem otoczony na tym ostatnim odcinku drogi, niekiedy trochę męczącym, przez taką miłość i dobroć, jakich nie mógłbym sobie wyobrazić" - wyznał.

Papież Ratzinger podkreślił: "Także pytanie Pańskich czytelników uważam za towarzyszenie mi na drodze. Za to mogę tylko podziękować, zapewniając was wszystkich o mojej modlitwie".

Franco przypomniał, że w ostatnim czasie Benedykt XVI "zniknął z horyzontu publicznego".

Wcześniej emerytowany papież na zaproszenie swego następcy Franciszka uczestniczył w kilku ważnych wydarzeniach w życiu Kościoła, na przykład w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Lena
  07.02.2018 10:53
  Wielki i mądry papież, zawsze tak samo pokorny i skromny ...
 • andrzej
  08.02.2018 12:03
  OGROMNIE pozdrawiam Papieża Emeryta. Wiadomo, że Jego zdrowie jest bardzo wątłe. Tym bardziej łącząc się w modlitwie za Pasterzy Kościoła pamiętajmy także o Nim, który pozostaje kimś na kształt marszałka w stanie spoczynku. Tak sympatyczny Papież, który w czasie pontyfikatu miał rozległe grono przeciwników i otaczany był wielką nieprzychylnością mediów.
 • KS. mICHAŁ
  11.02.2018 22:41
  Z Józefem Ratzingerem skończy się pewna epoka. Długo jeszcze Kościół będzie dziękował Bogu za dar jego osoby: papieża, prefekta Kongregacji Wiary, myśliciela, mędrca i pisarza. Osobiście fascynuje mnie jego bezkompromisowa służba Prawdzie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8