Gniezno: wręczono Medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Pośmiertnie otrzymali je: Czesława i Wojciech Pachurek z Piły, Marian Połowicz ze Środy Wielkopolskiej oraz urodzona w Pile s. Tekla Budnowska ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

W Gnieźnie wręczono Medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Przyznawane są one osobom, które w czasie II wojny światowej pomagały Żydom. Pośmiertnie otrzymali je: Czesława i Wojciech Pachurek z Piły, Marian Połowicz ze Środy Wielkopolskiej oraz urodzona w Pile s. Tekla Budnowska ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Medale odebrały rodziny nagrodzonych. Wśród nich Maria Połowicz-Makowska, córka Mariana Połowicza.

„Tata był nad wyraz skromnym człowiekiem. Po prostu uważał, że to był normalny odruch serca. Tak należało postąpić, a nie inaczej” - powiedziała Maria Połowicz-Makowska.

- To dla nas wezwanie, że nasze życie powinno być służbą dla drugich - mówił podczas uroczystości Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

„Poprzez Sprawiedliwych wśród Narodów Świata odnajdujemy tę cząstkę bohaterstwa, uczciwości, solidarności, która ujawniła się także w obliczu takiej hekatomby, jaką przeżywaliśmy w czasie II wojny światowej” - podkreślił Prymas Polski.

Uroczystość wręczenia medali odbyła się podczas gnieźnieńskich obchodów Dnia Judaizmu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8