Francja: czego młodzi oczekują od Kościoła?

Okazuje się, że niczego.

Francuscy biskupi wiedzą już, czego młodzi oczekują od Kościoła. Na dobiegającym dziś końca zgromadzeniu plenarnym episkopatu zaprezentowano wyniki ankiety i badań przeprowadzonych wśród francuskiej młodzieży w ramach przygotowań do przyszłorocznego Synodu Biskupów. Ich rezultaty nie są optymistyczne. Okazuje się, że młodzi Francuzi niczego już od Kościoła nie oczekują. Do większości z nich on po prostu nie dociera i dlatego jest im obojętny.

Przeprowadzone przez episkopat badania pokazują, że młodym trudno jest dziś rozwijać i zachować chrześcijańską wiarę. Fakt, że żyją w środowisku wielokulturowym i wieloreligijnym, stanowi dla nich dodatkowe utrudnienie. Tym, co negatywnie rzutuje na duszpasterstwo młodzieży, jest trwający od półwiecza poważny kryzys powołaniowy w tym kraju. W konsekwencji brakuje młodych księży, a starsi nie zawsze mają ochotę na pracę z młodzieżą. Młodzi, którzy są zaangażowani w życie Kościoła, domagają się, by był on bardziej konsekwentny, nieskazitelny, przykładny.

Ciekawym dodatkiem do francuskiego raportu jest odnotowanie tych inicjatyw duszpasterskich podejmowanych wśród młodych, które się sprawdziły. Są to skauting, pielgrzymki do Taizé, katolickie bary oraz tak zwany „rok dla Boga”, czyli roczna formacja duchowa we wspólnocie i w oderwaniu od normalnego życia.

«« | « | 1 | » | »»
 • gosc
  08.11.2017 21:54
  "Młodzi Francuzi niczego już od Kościoła nie oczekują." A czego mają oczekiwać po Kościele coraz bardziej upodabniającym się do świata i zapominającym o Bogu? Po co im jeszcze jedna świecka instytucja, których tyle mają wokół siebie. Kościół luzacki, niczego nie wymagający, nie prezentujący CAŁEJ Boskiej nauki, jest zwyczajnie niepotrzebny.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7